google

  tworzywa, granulaty, wtryskarki

  Katalog firm

  Chemia

  Recykling i utylizacja

  Wyroby z tworzyw sztucznych

  Kursy walut 20.09.2018
  1 USD
  3.6702
  0.0017
  1 EUR
  4.2912
  -0.0017
  1 CHF
  3.7985
  -0.002
  1 GBP
  4.8412
  0.0006
  1 RUB
  0.0553
  0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Polska edycja konkursu manus® 2017 rozstrzygnięta

  Trzy firmy nagrodzone za najciekawsze aplikacje z użyciem bezsmarownych łożysk igus

  Logo igusCo oznacza słowo „manus”? Manus to z języka łacińskiego dłoń, symbolizująca dążenie do odkrywania nowych technologii. Od lat ten symbol w świecie igus jest odzwierciedleniem efektywnych i innowacyjnych aplikacji z użyciem polimerowych łożysk ślizgowych.

  Pierwsza edycja konkursu manus®, odbyła się w 2003 roku w Niemczech i brało w niej udział 34 uczestników. Była to wspólna inicjatywa firmy igus i producentów polimerów oraz tworzyw sztucznych. Obecnie, konkurs jest międzynarodowym wydarzeniem dla całego środowiska przemysłowego pokazującym, co potrafią nowoczesne łożyska ślizgowe z tworzyw sztucznych.

  Polska edycja konkursu manus® 2017 rozstrzygniętaPolska edycja konkursu manus® 2017 rozstrzygnięta

  Ósma edycja konkursu przyznawana co dwa lata przez igus GmbH, przyciągnęła w tym roku łącznie 541 wynalazców i twórców rozwiązań z całego świata przedstawiających swoje zastosowania łożysk z tworzyw sztucznych.

  Wyniki konkursu manus® w Niemczech:

  Złoty manus® i 5 000 euro powędrowały w tym roku do Stanów Zjednoczonych, do firmy Pathway LLC, za projekt Airframe™, egzoszkieletu opracowanego przez Levitate Technologies, Inc., w celu ułatwienia prac montażowych.

  Ciągle powtarzane procedury montażowe, w najgorszych przypadkach wykonywane na stojąco i przy spoglądaniu w górę, prędzej czy później często prowadzą do bólu szyi, ramion i pleców bądź schorzeń układu ruchu. Aby temu zapobiec, amerykańska firma Pathway opracowała ostateczny projekt do produkcji lekkiego egzoszkieletu, który odciąża mięśnie, wspiera sekwencje ruchu i może być bez wysiłku noszony przez cały dzień.

  W przypadku egzoszkieletu "Airframe™", szczególną uwagę zwrócono na mechanizmy obrotowe, które muszą obracać się z łatwością nawet przy znacznych obciążeniach osiowych. W tym celu w układzie wsparcia mechanicznego zastosowano wiele różnych łożysk iglidur firmy igus.

  W przeciwieństwie do łożysk metalowych nie wymagają one smarowania, co jest wyjątkowo korzystne przy bezpośrednim kontakcie z odzieżą; są także lekkie i bezkorozyjne. Dzięki temu egzoszkielet może być wykorzystywany także w niekorzystnych warunkach środowiskowych.

  Wszystkie te cechy zrobiły wrażenie na jury konkursu nagrody manus® 2017, w składzie którego znaleźli się przedstawiciele branżowych mediów, firm i ośrodków badawczych, które wyróżniło zgłoszenie, przyznając mu nagrodę złoty manus®.

  Srebrny manus® i 2500 euro powędrowały do francuskiej firmy Ocean Innovation System za elektryczne ramię manipulatora, które może być stosowane pod wodą, do głębokości 500 metrów. Do budowy ramienia użyto łożysk ślizgowych wykonanych z materiału iglidur X, charakteryzującego się wyjątkowo wysoką wytrzymałością na ciśnienie i bardzo niską absorpcją wilgoci.

  Brązowy manus® i 1000 euro otrzymał projekt studencki UB-SPACE za projekt badawczy w przestrzeni kosmicznej. Opracowano moduł, który za pomocą mechanizmu wyrzutowego na pokładzie rakiety wynosi w przestrzeń kosmiczną sześcienny przedmiot - tak zwaną "jednostkę spadku swobodnego" (ang. free falling unit, FFU) - w celu zarejestrowania sposobu jego poruszania się w przestrzeni kosmicznej z zastosowaniem systemu kamer i innych czujników. Tutaj zostały użyte łożyska wykonane w technologii druku 3D z zastosowaniem trybofilamentu iglidur J260. Wszystkie nagrodzone aplikacje w globalnej edycji konkursu, można zobaczyć na www.igus.eu/manus.

  W Polsce, z każdą kolejną edycją konkursu rośnie liczba firm, zgłaszających swoje innowacyjne rozwiązania. W tym roku było to 57 firm i 63 unikalnych aplikacji. „Bardzo nas to cieszy, że coraz więcej firm docenia nasze produkty i chce podzielić się z innymi swoimi innowacyjnymi pomysłami”- mówi Marek Wzorek, Prezes Zarządu igus.

  Polska edycja konkursu również odbywa się co dwa lata i każdorazowo zgłaszane projekty zaskakują innowacyjnością, techniczną i ekonomiczną wydajnością, kreatywnością oraz wynikami. Jury, w skład którego wchodzi m.in. Pan dr inż. Zbigniew Kusznierewicz - wykładowca PW na wydziale Mechatroniki, doceniło 3 firmy, które otrzymają nagrody główne:

  Złotą statuetkę manus®, dyplom oraz nagrodę w wysokości 2000 pln otrzymuje firma JBG-2 Sp. z o.o z Warszowic, która zastosowała trybotaśmę w drzwiach przesuwnych chłodziarek. Dzięki zastosowaniu tego materiału, prowadnica działa płynie, charakteryzuje się niskim współczynnikiem tarcia i nie wymaga smarowania. Trybotaśma posiada również możliwość kontaktu bezpośredniego z żywnością, a jej zastosowanie zmniejszyło ilość zabrudzeń gromadzących się przy prowadnicy.

  Polska edycja konkursu manus® 2017 rozstrzygniętaPolska edycja konkursu manus® 2017 rozstrzygnięta

  Srebrną statuetkę manus®, dyplom oraz nagrodę w wysokości 1500 pln otrzymuje firma Wimed Sp. z o.o. z Tuchowa, za aplikację z użyciem łożysk ślizgowych w urządzeniach fitness do treningu na świeżym powietrzu (siłownie plenerowe). Użycie ich zapewnia trwałe, odporne na warunki atmosferyczne działanie, łatwość w montażu i nie wymaga smarowania.
  Brązową statuetkę manus®, dyplom oraz nagrodę w wysokości 1000 pln otrzymuje firma CNG System Jacek Rudkowski Sp. z o.o. z Krakowa, za aplikację z użyciem łożysk ślizgowych w urządzeniu edukacyjnym „Tor wyścigowy”. Zastosowanie ww. produktów pozwoliło konstruktorom na uzyskanie dużej powtarzalności wyników na torze wyścigowym (jednakowe opory tarcia), dużą niezawodność (nawet w warunkach przeciążeniowych)
  i trwałość, co pozwala wydłużyć czas gwarancji urządzenia.

  Dodatkowo, 4 firmy otrzymały wyróżnienia:

  • 1 wyróżnienie dla firmy NOA Sp. z o.o., za projekt unikalnego napędu wodnego, powstałego dzięki wzorowaniu się na naturze.
  • 2 wyróżnienie dla firmy Sinterit Sp. z o.o. za wykorzystanie łożysk ślizgowych w drukarce 3d w technologii SLS.
  • 3 wyróżnienie dla firmy Plot Electronics, Przemysław Szymański, za zastosowanie materiału iglidur do wyprodukowania polimerowej zębatki do obrotu wrzeciona w ploterze frezującym.
  • 4 wyróżnienie dla firmy Promotor Sales Sp. z o.o. za aplikację: rower o napędzie dźwigniowym z użyciem łożysk stojakowych, głowic przegubowych, widłowych i nowe podejście do napędu rowerowego.

  Niech wygra najlepszy.

  Źródło:
  igus Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  igus Sp. z o.o.

  Zajmujemy się sprzedażą produktów z tworzyw sztucznych. igus® to czołowy producent prowadników kabli, przewodów do aplikacji ruchomych, polimerowych łożysk ślizgowych, liniowych systemów prowadzenia oraz przegubowych łożysk polimerowych.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.