google

  tworzywa, granulaty, wtryskarki

  Katalog firm

  Chemia

  Recykling i utylizacja

  Wyroby z tworzyw sztucznych

  Kursy walut 20.07.2018
  1 USD
  3.7170
  0.0007
  1 EUR
  4.3275
  0.012
  1 CHF
  3.7199
  0.0078
  1 GBP
  4.8376
  0.0028
  1 RUB
  0.0586
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Silniki krokowe i serwonapędy w sterowaniu maszyn CNC

  Silniki krokowe i serwonapędy w sterowaniu maszyn CNCWarto wspomnieć o typach sterowań w konkretnym zastosowaniu. Z pewnością serwosilniki są zdecydowanie ponad silnikami krokowymi ze względu chociażby na szybkość pracy i sprzężenie zwrotne, ale jak niemal w każdym przypadku chodzi również o warunki finansowe i koszt poszczególnego sprzętu.

  Zalety silników krokowych i ich zastosowanie? Przede wszystkim w rozmaitych urządzeniach, automatach przemysłowych, budowanych rozwiązaniach na własny użytek i tych modelarskich. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwe użytkowanie, proste sterowanie i pozycjonowanie, a także niemal bezawaryjna praca. Do minusów ich pracy należy zaliczyć szybkie nagrzewanie się oraz to, że gubią kroki. Przede wszystkim ze względu na ich plusy są często szanowane i wybierane przez użytkowników. Cóż więcej przecież trzeba, jeżeli mamy do czynienia z niemal bezusterkowa pracą? Często są zatem wybierane przez osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z silnikami krokowymi - https://www.ebmia.pl/automatyka-silniki-krokowe-sterowniki-c-197_1214.html i poznające ich działanie.

  Działanie sterowników opiera się na zasilaniu prądem DC albo AC (zaawansowane). W przypadku zasilania DC na układ blokowy składa się zasilacz i transformator sterowników, karty interpolatora, a w układzie AC takie sterowniki mają filtr sieciowy i zasilanie interpolatora. Do zasilania AC często mamy do wykorzystania 3 fazy i wtedy każdy sterownik możemy odłączyć od siebie albo przeciwnie – połączyć je w pary. W ten sposób zmniejszymy ryzyko zakłóceń. Jeżeli stanie się jednak jakaś usterka to wymieniamy tylko jeden moduł, a nie wszystkie. Sposób sterowania to zazwyczaj krok/kierunek. Sterowniki silników krokowych dostępne są pod adresem: https://www.ebmia.pl/silniki-krokowe-sterowniki-silnikow-krokowych-c-197_1214_29.html

  Silniki krokowe i serwonapędy w sterowaniu maszyn CNC

  Serwonapędy (https://www.ebmia.pl/serwonapedy-hybrydowe-easyservo-c-197_1216_1537.html) natomiast mają więcej sposobów sterowania, ponieważ serwosilnik ma bardzo stateczną budowę i nie ma obawy podczas jego poślizgów i hamowań. Można go także zaprogramować w ten sposób, że przy konkretnym ładunku podaje do serwosilnika największy prąd chwilowy, a jeśli wtedy nie wystąpi odpowiednia odpowiedź to natychmiast zostaje wyłączony. Serwonapędy są także klasyfikowane ze względu na typ prądu (zasilane DC i AC). Tutaj od razu można zauważyć znaczącą różnicę – DC to silniki szczotkowe na komutatorze, natomiast AC to klatkowe, jednak należy im przyznać, że wykazują się bardzo dużą i dobrą produktywnością. Serwosilniki dostępne są pod adresem: https://www.ebmia.pl/serwonapedy-hybrydowe-easyservo-serwosilniki-c-197_1216_1537_3950.html

  Silniki krokowe i serwonapędy w sterowaniu maszyn CNC

  Jeżeli natomiast chodzi o sygnał sterujący w serwo sterownikach to ma on kilka rodzajów. Rozróżnia się step/direct lub -10/+10 V albo też 0-10V. Wszystko skupia się na interpolatorze, który jest odpowiedzialny za porozumiewanie się wartości zadanej z programu sterującego a tej wykonanej przez sterownik. Powinny ze sobą dobrze współpracować.

  Warto zastanowić się nad instalacją rozbudowanego systemu sterowania, kiedy w zasobach mamy jedynie podstawowy (słaby) sygnał i niską wydajność komputera. Całość musi być jak dobrze naoliwiona maszyna, tylko wtedy jej praca będzie niezawodna i z korzyścią dla użytkownika.

  Silniki krokowe i serwonapędy w sterowaniu maszyn CNC

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.