google

  tworzywa, granulaty, wtryskarki

  Katalog firm

  Chemia

  Recykling i utylizacja

  Wyroby z tworzyw sztucznych

  Kursy walut 20.09.2018
  1 USD
  3.6702
  0.0017
  1 EUR
  4.2912
  -0.0017
  1 CHF
  3.7985
  -0.002
  1 GBP
  4.8412
  0.0006
  1 RUB
  0.0553
  0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Proste sposoby na regulację maszyny

  Logo Elesa+Ganter

  Regulacja maszyny nie zawsze musi być skomplikowana i nie trzeba używać zaawansowanej automatyki, aby ustawić urządzenie. Użyte środki powinny być adekwatne do potrzeb.

  Możliwość odczytu pozycji w układzie regulacji znacząco przyspiesza proces produkcji jak również zapewnia jej powtarzalność. Odczyt aktualnej pozycji w różnego typu mechanizmach maszyn i urządzeń może być realizowany na rozmaite sposoby. W ofercie firmy ELESA+GANTER znajdziemy szereg elementów służących do odczytu pozycji.

  W zależności od rodzaju oraz wymagań danej aplikacji mogą to być:

  • liniały samoprzylepne,
  • pokrętła sterujące,
  • mechanizmy pozycjonujące,
  • wskaźniki mechaniczne,
  • wskaźniki elektroniczne.

  Proste sposoby na regulację maszynyPodstawowym elementem służącym do odczytu pozycji jest liniał samoprzylepny, który w połączeniu ze wskaźnikiem do liniałów idealnie nadaje się do wskazywania położenia przesuwających się względem siebie elementów.

  Cechą charakterystyczną dla liniałów GN 711 jest prosty montaż poprzez naklejenie bezpośrednio po zerwaniu taśmy zabezpieczającej. Ponadto elementy te występują w różnych wersjach materiałowych – elastyczne tworzywowe oraz nierdzewne NI z grawerowaną laserowo skalą. Decydując się na montaż liniałów użytkownik ma możliwość konfiguracji podziałki (pionowa, horyzontalna, z przyrostem wartości od środka liniału lub od jednego z końców).

  Odczyt pozycji jest również możliwy za pomocą pokręteł sterujących. Elementy te służą do sterowania wałkami regulacyjnymi, umożliwiając jednocześnie wskazanie aktualnej pozycji w zakresie jednego obrotu. Służą do tego znacznik lub standardowa podziałka, umieszczone na obwodzie pokrętła.

  Istnieje również możliwość stworzenia pokrętła z indywidualnie dopasowaną podziałką.

  Niektóre modele pokręteł sterujących (np. GN 726, IZP, IZN.380) są wyposażone w zaślepkę, na której mogą być nadrukowane w różnych kolorach teksty, znaki oraz symbole.

  Mechanizmy pozycjonujące firmy ELESA+GANTER umożliwiają zarówno obrót wałka, jak i jego zablokowanie w ustalonej pozycji.

  Prezentowane mechanizmy różnią się konstrukcją i w zależności od wymogów stawianych przez aplikację, posiadają stopniowy lub bezstopniowy mechanizm blokady wałka. Ponadto zapewniają możliwość dostosowania zakresu regulacji do indywidualnych potrzeb. Podobnie jak w przypadku pokręteł sterujących istnieje możliwość odczytu ustalonej pozycji dzięki zastosowanej podziałce. Dodatkowe ramię pozwala na zwiększenie momentu siły potrzebnego do obrotu wałka.

  Wskaźniki mechaniczne również służą do odczytu pozycji w układzie regulacji. Najczęściej są wykorzystywane w mechanizmach śrubowych, gdzie następuje zamiana ruchu obrotowego na liniowy.

  Wskaźniki ELESA+GANTER dzielą się na dwie podstawowe grupy: wskaźniki położenia i obrotów. Biorąc pod uwagę wymagane parametry mechaniczne takie jak: rodzaj mechanizmu, przełożenie, czy sposób montażu dobieramy odpowiedni wskaźnik do aplikacji.

  Wskaźniki położenia serii DD służą do wskazywania bezwzględnych wartości położenia w mechanizmach śrubowych. Umożliwiają one bezpośredni odczyt pozycji mechanizmu / przesunięcie liniowe z dokładnością od 1 do 0,01 [mm]. Natomiast wskaźniki obrotów służą do zliczania obrotów śrub w ręcznych układach regulacji, wskazując aktualną wartość nastaw na odpowiednio wyskalowanej tarczy. Stanowią idealne rozwiązanie w przypadku, gdy nie jest wymagane bezpośrednie wskazanie pozycji w milimetrach, a wystarczy wskazanie pośrednie w postaci liczby wykonanych obrotów. Wskaźniki są również przydatne, gdy istnieje konieczność wskazania wartości w innych jednostkach miary, regulowanych przez dany mechanizm: kąta, objętości, rezystancji, przepływu, pojemności lub wagi.

  W przypadku aplikacji w których nie możemy dobrać standardowego przełożenia np. w układach liniowych pracujących na pasku zębatym możemy zastosować elektroniczne wskaźniki położenia serii DD51-E lub DD52R-E.

  Najważniejszą cechą wskaźników elektronicznych jest możliwość programowania. Odbywa się ono za pomocą kombinacji przycisków znajdujących się na obudowie. Dodatkowo, nie wymagają one stosowania żadnego zewnętrznego oprogramowania. Operator ma możliwość ustawiania parametrów pracy takich jak przełożenie, dokładność odczytu lub jednostki miary. Wskaźnik daje również możliwość przełączania poszczególnych funkcji – odczyt wartości bezpośredniej lub przyrostowej (zerowanie).

  Odpowiedni dobór elementu służącego do odczytu pozycji pozwala osiągnąć w pełni funkcjonalny układ. W różnego typu mechanizmach maszyn w/w produkty znacząco ułatwią proces regulacji oraz umożliwią kontrolę stanu danego mechanizmu.

  W razie potrzeby, pomocą w doborze najwłaściwszego rozwiązania służy zespół Doradców Technicznych Elesa+Ganter Polska.

  Dowiedz się więcej >>>

  Źródło:
  ELESA+GANTER POLSKA SP. Z.O.O.
  Artykuł został dodany przez firmę

  ELESA+GANTER POLSKA SP. Z.O.O.

  ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.