google

  tworzywa, granulaty, wtryskarki

  Katalog firm

  Chemia

  Recykling i utylizacja

  Wyroby z tworzyw sztucznych

  Kursy walut 20.11.2018
  1 USD
  3.7900
  0.006
  1 EUR
  4.3314
  0.0072
  1 CHF
  3.8171
  0.0224
  1 GBP
  4.8643
  -0.0058
  1 RUB
  0.0577
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak zablokować obrót wałka?

  ELESA+GANTER logo

  Maszyny i urządzenia posiadające manualne układy regulacji często wymagają blokowania zadanych ustawień. Ma to zapobiegać przestawieniu ustalonej pozycji na skutek wibracji, momentów sił oddziaływujących na dany wałek, nieumyślnych działań lub nieuwagi operatora.

  Taką funkcję można realizować na różne sposoby. Poniżej przedstawiono wybrane rozwiązania, umożliwiające dokonanie szybkiego blokowania wałków, bez zbędnego wysiłku i pracochłonnych czynności instalacyjnych.

  Blokada napędu GN 826

  Rys. 1. Blokada napędu GN 826
  Rys. 1. Blokada napędu GN 826

  Blokada napędu GN 826 jest aluminiowym pierścieniem, wyposażonym w mosiężny klin, połączony ze śrubą blokującą (rys. 1). Nacisk klina ustawia się za pośrednictwem śruby, która przesuwa się prostopadle do osi wrzeciona. Wykonanie podstawowe (Typ S) zostało wyposażone w śrubę z gniazdem pod klucz sześciokątny. Natomiast przy częstych operacjach zaciskania jest rekomendowany Typ H, w którym śruba blokująca została zakończona dźwignią nastawną serii GN 302.

  Rys. 2 Budowa blokady napędu GN 826 oraz przykład montażu
  Rys. 2 Budowa blokady napędu GN 826 oraz przykład montażu

  Zaciski styczne GN 928

  Rys. 3. Zacisk styczny GN 928
  Rys. 3. Zacisk styczny GN 928

  Zaciski styczne GN 928 (rys. 3) wykonane ze stali oksydowanej na czarno są przeznaczone do szybkiego mocowania elementów o okrągłym kształcie (wałki, rury, pręty). Instaluje się je w otworze wykonanym prostopadle do osi i częściowo przenikającym otwór, w którym umieszcza się element zaciskany (Rys. 4). Dokręcanie śruby zaciskowej powoduje zsuwanie się tulejek zacisku stycznego, które w efekcie zaciskają się na wałku. Charakterystyczna budowa umożliwia pracę w bardzo dużym zakresie średnic: od Æ6 do Æ125 mm.

  Rys. 4. Mocowanie okrągłych przedmiotów w przyrządzie za pomocą GN 928
  Rys. 4. Mocowanie okrągłych przedmiotów w przyrządzie za pomocą GN 928

  Otwór gwintowany, umieszczony wewnątrz sześciokątnego gniazda śruby zaciskowej umożliwia mocowanie dodatkowego osprzętu, ułatwiającego ustawienie zacisku we właściwej pozycji podczas montażu.

  Płyty montażowe GN 953.6, GN 954.6, BSA52-E

  Rys. 5. Płyty montażowe pod wskaźniki położenia DD
  Rys. 5. Płyty montażowe pod wskaźniki położenia DD

  Do blokowania wałka można również wykorzystać płyty montażowe (Rys. 5), stosowane zazwyczaj w ręcznych układach regulacji, wyposażonych w cyfrowe wskaźniki położenia serii DD. Odpowiadają one swoim kształtem, budową i wymiarami poszczególnym wskaźnikom położenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby były stosowane osobno.

  Dzięki charakterystycznym nacięciom, wykonany ze stopu cynku korpus płyty montażowej odkształca się plastycznie podczas dokręcania umieszczonej w boku rękojeści nastawnej, zaciskając się całym obwodem na wałku. Płyty montażowe umożliwiają dokonanie szybkiego, łatwego i trwałego blokowania wrzeciona w danej pozycji. Mogą być zamocowane z dźwignią po lewej lub po prawej stronie.

  Strony katalogowe prezentowanych produktów

  Źródło:
  ELESA+GANTER POLSKA SP. Z.O.O.
  Artykuł został dodany przez firmę

  ELESA+GANTER POLSKA SP. Z.O.O.

  ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  ten był wyłączony 28.09.2018 i wstawiony taropak
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.