google

  tworzywa, granulaty, wtryskarki

  tworzywa, granulaty, wtryskarki
  Katalog firm

  Chemia

  Recykling i utylizacja

  Wyroby z tworzyw sztucznych

  Kursy walut 19.12.2018
  1 USD
  3.7619
  -0.0049
  1 EUR
  4.2846
  -0.0007
  1 CHF
  3.7875
  -0.0114
  1 GBP
  4.7607
  -0.0047
  1 RUB
  0.0560
  -0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak kleić tworzywa?

  Jak kleić tworzywa?W tym artykule przyjrzymy się sposobom klejenia poszczególnych rodzajów tworzywa. Podpowiemy jak kleić metal, szkło oraz plastik.

  Klejenie metalu? Tak, to możliwe

  Klejenie metalu to chyba najmniej oczywisty temat ze wszystkich trzech, których tutaj dotkniemy. Mylące może być przekonanie, że metal to materiał, który można ze sobą połączyć tylko za pomocą spawarki oraz drutu spawalniczego. Bardzo wielu użytkowników Internetu z zapałem poszukuje porad dotyczących tego, jaki klej do metalu wybrać. Do tego typu materiału najczęściej stosuje się klej do metalu metakrylowy, który nie tylko skleja, ale także wypełnia pęknięcia i ubytki. Z pomocą tego typu kleju do metalu można błyskawicznie i trwale połączyć ze sobą elementy. Substancja jest odporna na działanie różnego rodzaju rozpuszczalników, uderzenia czy ścieranie. Co ważne specjalna struktura metakrylowego kleju do metalu sprawia, że substancja nie spływa i posiada dużą odporność na temperatury, dlatego klej można stosować również, jako uzupełnienie procesu spawania. Taka technologia stosowana jest od dawna w przemyśle, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby kleić metal w domowych warunkach. Warto jednak się do tego odpowiednio przygotować, gdyż niestety nie jest to łatwa sztuka.

  Artystycznie i przemysłowo

  Drugi materiał, który weźmiemy pod lupę w tym artykule to szkło. Klejenie szkła może występować zarówno w sztuce, jak i nieco bardziej przemysłowych warunkach, jednak te dwa przypadki łączy jedno – wymagają niebywałej precyzji. Jeśli chodzi o klej do szkła, to powszechnie używanymi wariantami są kleje UV, czyli substancje utwardzane za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Warto dodać, że z ich pomocą klei się nie tylko szkło do szkła, ale także pozwalają na łatwe łączenie tego tworzywa z innymi materiałami tj. metal, drewno, a nawet kamień. Z pomocą kleju do szkła utwardzanego promieniami UV produkuje się szklane meble, gabloty, naczynia itp. Do utwardzania kleju do szkła wykorzystuje się specjalne lampy z długimi promieniami, a substancja „ścina się” w ciągu ok. 30 sekund.

  Klejenie plastiku – to nie takie łatwe!

  Plastik to chyba najbardziej powszechny do klejenia materiał ze wszystkich trzech tutaj wymienionych. Klejeniem plastiku zajmują się już małe dzieci, a popularne substancje typu tj. Kropelka czy Superglue to panaceum na większość problemów. Należy jednak wiedzieć, że profesjonalne klejenie tworzyw sztucznych wymaga odrobiny wiedzy oraz zastosowania konkretnych klejów do plastiku przeznaczonych dla danego typu tworzywa. Tworzywa sztuczne popularnie nazywane plastikami dzielimy na poliolefiny (np. polietylen i polipropylen) oraz nie-poliofeliny (np. poliwęglan, polistyren). To rozróżnienie ma niebagatelne znaczenie związane z tym, jakiego kleju do plastiku użyć podczas klejenia. Znaczenia ma także tzw. adhezja oraz grupy polarne, czyli właściwości klejów (szczególnie tych utwardzanych) dotyczące np. tego, czy będzie on przeznaczony do powierzchni szorstkich i odtłuszczonych, czy gładkich. Morał z tego taki, że jeżeli pragniemy profesjonalnie podejść do sprawy, warto zorientować się we właściwościach materiału i wybrać odpowiedni klej do plastiku, który trwałe scali elementy, a tak wykonana robota nie okaże się tzw. fuszerką.

  Chcesz wiedzieć więcej o nowoczesnych technikach łączenia materiałów? Zajrzyj na https://ataszek.pl

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  ten był wyłączony 28.09.2018 i wstawiony taropak
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.