google

    tworzywa, granulaty, wtryskarki

    Katalog firm

    Chemia

    Recykling i utylizacja

    Wyroby z tworzyw sztucznych

    Kursy walut 26.03.2019
    1 USD
    3.7969
    0.0003
    1 EUR
    4.2970
    -0.0008
    1 CHF
    3.8245
    0.0061
    1 GBP
    5.0128
    0.0104
    1 RUB
    0.0590
    -0.0001
    Newsletter
    Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
    Podaj imię i nazwisko:
    Twój adres email:
     
    Zobacz na mapie
    Chcę dodać:
    W zasięgu km

    • Koła ręczne bezpieczne – seria VDN.FP+I+ST

    ELESA+GANTER logo

    W ramach unifikacji modeli kół ręcznych pełnych Elesa+Ganter wprowadziła nową serię o oznaczeniu VDN. Gama dostępnych modeli poszerza się o nowy typ – koło z wbudowanym sprzęgłem o oznaczeniu VDN.FP+I+ST.

    Koło ręczne pełne bezpieczne VDN.FP+I+ST

    Rys. 1. Koło ręczne pełne bezpieczne VDN.FP+I+ST
    Rys. 1. Koło ręczne pełne bezpieczne VDN.FP+I+ST

    „Jak wszystkie koła z serii VDN, nowy model został wykonany ze specjalnego duroplastu – spełniającego wytyczne rozporządzenia REACH, tj. nie zawierającego w swym składzie niebezpiecznych związków chemicznych. Ponadto konstrukcja koła uwzględnia zwiększenie grubości w miejscu, w którym mocowana jest rękojeść, a specjalnie wyprofilowany wieniec z wypustami od spodu, umożliwia pewne chwytanie i dokonywanie regulacji.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

    Koło wyposażone jest w obrotową rękojeść ułatwiającą napędzanie, a co najważniejsze w zestaw sprzęgłowy (rys. 2), który czyni je tzw. kołem bezpiecznym. Co to oznacza? Koło w pozycji spoczynkowej może obracać się swobodnie na zamontowanej osi, nie przenosząc momentu obrotowego. Sprzęgnięcie koła, które odbywa się poprzez jego odciągnięcie, powoduje zazębienie się dwóch wieloklinów i umożliwia przeniesienie momentu obrotowego na wałek. Po wykonaniu operacji koło powraca automatycznie do pozycji spoczynku.

    Rys. 2. Półwidok-półprzekrój przez zestaw sprzęgłowy koła VDN.FP+I+ST

    Rys. 2. Półwidok-półprzekrój przez zestaw sprzęgłowy koła VDN.FP+I+ST

    Koła mogą być dostarczane również w wersji ze sprzęgłem załączanym poprzez pchnięcie (rys. 3). W takim przypadku połączenie wielowypustowe zazębia się, kiedy koło jest pchnięte w kierunku osiowym. Uruchomienie sprzęgła koła przez pociągnięcie jest jednak bezpieczniejsze, ponieważ minimalizuje ryzyko przypadkowego uruchomienia mechanizmu sprzęgającego

    Rys. 3. Możliwe kierunki sprzęgania koła VDN.FP+I+ST

    Rys. 3. Możliwe kierunki sprzęgania koła VDN.FP+I+ST

    Koła bezpieczne sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, gdzie mechanizmy śrubowe napędzane są w sposób mieszany, tj. jednocześnie za pomocą napędu mechanicznego (silnik) jak i ręcznego. Przykładem zastosowania mieszanego napędu są choćby śruby pociągowe obrabiarek, gdzie do zgrubnego nastawienia pozycji stosowany jest napęd elektryczny, a do precyzyjnego wyregulowania napęd ręczny. Mogą być również stosowane tam, gdzie napędzane masy mają dużą bezwładność i rozpędzenie wału powoduje kontynuowanie ruchu obrotowego głównej osi, a tym samym elementu napędu ręcznego.  Zjawisko to stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia osób, które znajdą się w pobliżu obracającego się elementu.

    Źródło:
    ELESA+GANTER POLSKA SP. Z.O.O.
    Artykuł został dodany przez firmę

    Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

    ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

    » Zapoznaj się z ofertą firmy
    Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
    ten był wyłączony 28.09.2018 i wstawiony taropak
    Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
    wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.