google

  tworzywa, granulaty, wtryskarki

  Katalog firm

  Chemia

  Recykling i utylizacja

  Wyroby z tworzyw sztucznych

  Kursy walut 18.06.2019
  1 USD
  3.8097
  0.0108
  1 EUR
  4.2631
  0.0032
  1 CHF
  3.8099
  0.0086
  1 GBP
  4.7736
  -0.0085
  1 RUB
  0.0592
  0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • System automatycznego sterowania procesem suszenia tworzyw sztucznych

  Lepolam logo

  Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych jest zbiorem określonych metod technologicznych i technik, za pomocą których źródłowy materiał, tworzywo sztuczne, zamienia się z surowca, półproduktu, w produkt z określonymi, pożądanymi, właściwościami eksploatacyjnymi.

  Proces technologiczny przetwarzania tworzywa sztucznego można podzielić na kilka kluczowych etapów: etap wstępny, podstawowy i końcowy. Wstępny etap stosowany w celu poprawy właściwości technologicznych tworzyw sztucznych. Podstawowy – to etap przetwarzania, w ramach tego etapu odbywa się produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych. Ostatni etap przeznaczony dla nadania gotowym produktom określonego wyglądu, na przykład, tworzenie końcowych połączeń poszczególnych elementów z tworzywa sztucznego w produkcie końcowym.

  Kontrola parametrów wilgotności powietrza i tworzyw sztucznych w komorze suszenia

  Tworzywa sztuczne, techniczne są higroskopijne. Potrafią w krótkim czasie zaabsorbować z otoczenia wilgoć, która ma negatywny wpływ na procesy kształtowania, na przykład, przy termoformowaniu i ma bezpośredni wpływa na jakość produktu końcowego.

  Jednym z najważniejszych kroków przygotowawczych w procesie technologicznym jest – suszenie tworzywa sztucznego. Zasoby aparaturowo-technologiczne procesu suszenia w dużej mierze definiują jakość gotowego wyrobu z tworzywa sztucznego. Suszenie tworzyw sztucznych, zazwyczaj, kończy się po osiągnięciu pewnego poziomu zawilgocenia próbki, który wynika z wymagań procesu technologicznego kształtowania materiału surowca. Wymagany czas suszenia i spadek prędkości suszenia, w większości przypadków, można uzyskać tylko drogą doświadczalną. Należy podkreślić, że procedura suszenia tworzyw sztucznych, z reguły, jest procedurą obowiązkową, wymagającą zaawansowanych aparaturowo–technologicznych rozwiązań i dużych nakładów czasu i energii.

  Jedną z możliwych technologii eliminacji wody z tworzywa sztucznego jest technologia jego suszenia. Zadaniem technologii suszenia arkuszy tworzywa sztucznego w suszarni jest zapewnienie i utrzymanie wymaganych parametrów procesu suszenia materiału do osiągnięcia określonej zawartości wody w próbce przy określonej wydajności suszarni. Wilgotność końcowa, ostateczna, w plastiku – jest podstawową wartością całego procesu suszenia.

  Podstawowe parametry procesu suszenia tworzyw sztucznych są następujące:

  • początkowa wilgotność materiału;
  • temperatura początkowa materiału;
  • temperatura „nośnika” ciepła;
  • prędkość „nośnika” ciepła;
  • wilgotność „nośnika” ciepła na wyjściu z suszarni;
  • końcowa wilgotność materiału.

  Wyżej wymienione parametry definiują zakres wyposażenia suszarni, umożliwiającej na ciągły i bardzo precyzyjny pomiar wilgotności arkusza tworzywa sztucznego, temperatury i wilgotności powietrza, jako „nośnika” ciepła odbierającego wilgoć z plastiku.

  Jako wartości kluczowe mierzalne, muszą być monitorowane podczas procesu suszenia: początkowa wilgotność plastiku, wilgotność powietrza na wejściu i wyjściu suszarni. Badania rynku pokazują, że, jeżeli mówimy o urządzeniach do ciągłego pomiaru temperatury w pewnym zakresie wartości, takie urządzenia są produkowane przez wiele firm. Jeżeli, jednak, mówimy o urządzeniach do ciągłego pomiaru wilgotności powietrza w pewnym zakresie wartości, na przykład, poniżej 1% masy wagowej wody w próbce i minimalnym błędzie pomiarowym, takie urządzenia nie występują na rynku.

  Mając duże doświadczenie i sukcesy technologiczne w projektowaniu i seryjnej produkcji pieców i suszarni do tworzyw sztucznych i, dbając o ciągły rozwój swoich produktów, firma Lepolam rozpoczęła prace naukowo-badawcze i rozwojowe w kierunku stworzenia systemów automatycznego sterowania procesem suszenia tworzyw sztucznych uruchomiając kolejny projekt.

  W ramach projektu unijnego „Innowacyjne mikrofalowe urządzenie do pomiaru wilgotności w płytach z tworzyw sztucznych „współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój 2014 – 2020 Działanie 1.1. Projekty B+R przedsiębiorstw przy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju,  prowadzonego przez firmę Lepolam wspólnie z Instytutem Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk z Warszawy opracowywany jest precyzyjny, nie inwazyjny punktowy miernik wilgotności w płytach z tworzywa sztucznego typu PMMA, ABS i PC o różnej grubości i zabarwieniu, co pozwoli skutecznie oceniać i planować czas potrzebny do suszenia płyt z tworzywa sztucznego. Na podstawie punktowego miernika wilgotności, jako kolejny podprojekt uzupełniający, powstanie precyzyjny czujnik wilgotności powietrza zintegrowany z innowacyjną suszarnią obiegu zamkniętego, produkowanego przez firmę Lepolam. Czujnik wilgotności powietrza pozwoli w sposób ciągły mierzyć wilgotność powietrza, które cyrkuluje w suszarni co pozwoli efektywnie suszyć plastik zmniejszając nakłady czasu i energii.

  Proponowane i realizowane rozwiązanie pozwoli na opracowanie systemu sterowania procesem suszenia tworzywa sztucznego, zapewniające suszenie wielu arkuszy tworzywa sztucznego do wymaganej wartości wilgotności w trybie automatycznym lub półautomatycznym.

  Warto przejrzeć się dokładnie proponowanemu rozwiązaniu.

  Jako rozwiązanie kontrolowanego automatycznego procesu suszenia przedstawiono suszarnie, w której, ogrzane powietrze służy jako agent suszenia plastiku. Wskaźnikiem skuteczności tego procesu jest wilgotność tworzywa sztucznego po zakończeniu procesu suszenia, a celem sterowania – jest utrzymanie tego parametru na pewnym poziomie, niezależnie od warunków początkowych.

  Podstawowymi składnikami procesu suszenia są – pole powierzchni, objętość tworzywa sztucznego i jego wilgotność, temperatura początkowa wody, a także energii na podgrzewanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury czynnika grzewczego – powietrza, które cyrkuluje w obiegu zamkniętym.

  Wilgotność arkusza tworzywa sztucznego przed rozpoczęciem procesu suszenia zależy od procesu technologicznego produkcji danego materiału, a także od czasu przechowywania i parametrów środowiska, w którym przechowywany był plastik. Ze zmianą tego parametru znacznie zmieniają się warunki początkowe przy ustalaniu parametrów suszenia.

  Jednak w przypadku braku urządzenia do ciągłego pomiaru wilgotności arkusza tworzywa sztucznego bezpośrednio w komorze suszarni, wskazane jest, aby używać jako źródła informacji o zawartości wody w plastiku, temperatury gorącego powietrza na wejściu i wyjściu komory suszarni i wilgotność powietrza na wyjściu z komory suszarni. Te parametry pozwolą kontrolować nie tylko dynamikę gorącego powietrza, ale, również, pojawia się realna możliwość przewidzieć czas suszenia dla uzyskania wymaganego parametru wilgotności tworzywa sztucznego i wydatki energii na realizacji tego procesu technologicznego.

  Tak więc, w przypadku sterowania procesem suszenia arkusza tworzywa sztucznego w suszarni, należy zoptymalizować stosunek kosztów energii na podgrzewanie i odzysk powietrza, ilości i powierzchni arkuszy tworzywa sztucznego ze znanym parametrem wilgotności, temperatury powietrza na wejściu i wyjściu z suszarni.

  W wyniku prowadzonych prac powstanie innowacyjne rozwiązanie, które zapełni obecnym i przyszłym klientom firmy Lepolam nowoczesne i efektywne rozwiązanie pozwalające na oszczędność czasu i energii, a co za tym idzie – kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu jakości suszenia materiału. 

  Dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków unijnych wymiernym efektem udziału w projekcie będzie opracowane polskiego urządzenia pomiarowego o wysokiej dokładności i powtarzalności, jak również, metodyka pomiaru zawartości wody w materiałach plastikowych. Wyniki te będą mogły być komercjalizowane poprzez sprzedaż urządzeń do pomiaru wilgotności w płytach PMMA, ABS i PC, możliwa implementacja w przyszłości innowacyjnego urządzenia do istniejących suszarni firmy Lepolam, automatycznie podniesie efektywność pracy suszarni a dla jej użytkowników pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze poprzez mniejsze zużycie energii oraz zminimalizować straty materiałów.

  Źródło:
  LEPOLAM Wichrowcy sp.j.
  Artykuł został dodany przez firmę

  LEPOLAM Wichrowcy sp.j.

  Jesteśmy jednym z największych producentów lamp taxi, a także lamp reklamowych w Polsce. Projektujemy oraz budujemy piece do wygrzewania pod zapotrzebowanie procesów w danej firmie.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  ten był wyłączony 28.09.2018 i wstawiony taropak
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.