google

  tworzywa, granulaty, wtryskarki

  Katalog firm

  Chemia

  Recykling i utylizacja

  Wyroby z tworzyw sztucznych

  Kursy walut 23.10.2019
  1 USD
  3.8473
  0.0065
  1 EUR
  4.2778
  -0.0014
  1 CHF
  3.8887
  0.0036
  1 GBP
  4.9449
  -0.0251
  1 RUB
  0.0602
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Korki oddechowe wyrównujące ciśnienie - seria GN 7404

  W ofercie firmy Elesa+Ganter pojawiły korki oddechowe GN 7404 przeznaczone do wyrównywania ciśnienia między wnętrzem obudowy maszyny, a jej zewnętrznym otoczeniem. Nowy produkt pełni także funkcję filtracyjną. Specjalnie zaprojektowana membrana umieszczona wewnątrz korków, zapobiega wydostawaniu się oleju do otoczenia oraz przedostawaniu się brudu i wilgoci do wnętrza obudowy. Korki oddechowe GN 7404 są dostępne w ramach grupy elementów hydrauliki siłowej.

  Rys. 1. Korki oddechowe GN 7404

  Rys. 1. Korki oddechowe GN 7404

  Korki GN 7404 znajdują zastosowanie w aplikacjach, wymagających wyrównywania ciśnień między wnętrzem obudowy, a otoczeniem. Polecamy je szczególnie do stosowania w urządzeniach zamkniętych w szczelnych obudowach, wymagających wentylacji, chroniącej przed przegrzaniem. Jest to szczególnie istotne w przypadku elektroniki. W trakcie pracy w warunkach zapylenia, wilgoci lub obecności oparów oleju, filtracja powietrza wpływającego do obudowy znacznie przedłuża żywotność podzespołów. Przykładem mogą być obudowy zawierające szafy sterownicze maszyn użytkowane na halach produkcyjnych w pobliżu obrabiarek, przekładni, silników spalinowych itd. Wnętrze szafy, pomimo wentylacji, może pozostać wolne od pyłu, oparów chłodziw i wilgoci.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska i dodał: „Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku pracy urządzeń, w których głównym medium jest olej lub woda, w strefach wymagających wysokiej czystości, np. w branży farmaceutycznej, biotechnologicznej, produkcji urządzeń elektronicznych lub nawet w zakładach przemysłu spożywczego. Przykładem mogą tu być obudowy zasilaczy hydraulicznych, agregatów chłodniczych, agregatów prądotwórczych. W takiej sytuacji konstruktor musi zwrócić szczególną uwagę na to, by ewentualne zanieczyszczenia nie przedostawały się poza obudowę. Zastosowanie korka wentylacyjno-filtracyjnego spowoduje właściwą wymianę powietrza pomiędzy urządzeniem a otoczeniem, jednocześnie nie dopuszczając do przedostawania się skroplin na zewnątrz.”

  Wszystkie materiały zastosowane w nowych korkach są odporne na korozję i pozwalają na ich użytkowanie w temperaturach do 100°C. Korpus GN 7404 jest wykonany z aluminium lub ze stali nierdzewnej AISI 303. Sito ochronne ze stali nierdzewnej AISI 304 posiada obejmę wykonaną ze wzmocnionego włóknami szklanymi poliamidu. Uszczelnienia (płaski pierścień oraz o-ring) zostały wykonane z gumy syntetycznej NBR. Membrana ze specjalnej włókniny poliamidowej o nieuporządkowanej strukturze, została zaimpregnowana kopolimerem akrylowym (rys. 2).

  To właśnie dzięki właściwościom membrany korek GN 7404 posiada unikalne parametry umożliwiające swobodny przepływ powietrza przy jednoczesnym filtrowaniu pyłu, cząstek oleju i wody. Kopolimer akrylowy tworzy na pokrywanej powierzchni film, działając antystatycznie. Całkowicie zwilża włókninę poliamidową, nie wypełniając jednocześnie drobnych szczelin, dzięki czemu powstają małe pory membrany o wielkości 1,2 µm. Dla porównania: sita filtracyjne pozostałych korków oddychających np. GN 7403 mają minimalny rozmiar oczek wynoszący 100 μm.

  Rys. 2. Zdjęcie membrany pod mikroskopem, w powiększeniu 2000x

  Rys. 2. Zdjęcie membrany pod mikroskopem, w powiększeniu 2000x

  Materiał, z którego jest wykonana membrana jest oleo- i hydrofobowy, co sprawia, że nie ma możliwości przedostawania się przez jej powierzchnię: brudu, kurzu, kropli wody lub oleju. Dzięki temu do wnętrza obudowy nie przedostają się niepożądane substancje, a olej nie wydostaje się do otoczenia. Montaż elementu na pionowej ścianie bocznej sprawia, że na membranie nie gromadzą się niepożądane płyny, które mogłyby zaburzyć równowagę ciśnień.

  W celu ochrony membrany nie powinno się jej zanurzać w oleju lub w wodzie oraz nie zaleca się przekraczać dopuszczalnej różnicy ciśnień. Sito ochronne ze stali nierdzewnej chroni dodatkowo membranę przed uszkodzeniami mechanicznymi z zewnątrz.

  W niektórych szczególnych, warunkach może nastąpić różnica ciśnień, która sprawi, że niewielkie ilości oleju lub wody przedostaną się pomiędzy membranę a uszczelnienie. Jednak jeśli niesprzyjające warunki ustaną, olej lub woda skroplą się, a membrana będzie nadal w pełni funkcjonalna. Membrany są odporne na szeroki zakres substancji chemicznych, m.in.: oleje, paliwa, organiczne rozpuszczalniki i alkohole.

  Przepuszczalność membrany jest zależna od różnicy ciśnień i zmienia się liniowo. Przy nominalnej różnicy ciśnień P1 do P2 (rys. 3) wynoszącej 1 bar maksymalny przepływ powietrza, w zależności od średnicy, wynosi nawet 34 l/min. Ciśnienie nominalne, niszczące, maksymalna przepuszczalność powietrza oraz dopuszczana różnica ciśnień są podane w karcie katalogowej.

  Rys. 3. Przepuszczalność membrany jest zależna od różnicy ciśnień

  Rys. 3. Przepuszczalność membrany jest zależna od różnicy ciśnień

  Korki GN 7404 są dostępne w najpopularniejszych rozmiarach montażowych, tj. w trzech rozmiarach gwintu calowego oraz w trzech rozmiarach gwintu metrycznego. Na życzenie i dla odpowiednich ilości Elesa+Ganter może wykonać specjalne korki z korpusem mosiężnym lub z membraną o innych parametrach. W celu ustalenia szczegółów prosimy o kontakt z naszym Doradcą Technicznym.

  Źródło:
  Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

  ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  ten był wyłączony 28.09.2018 i wstawiony taropak
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.