google

  tworzywa, granulaty, wtryskarki

  Katalog firm

  Chemia

  Recykling i utylizacja

  Wyroby z tworzyw sztucznych

  Kursy walut 17.09.2019
  1 USD
  3.9412
  0.0296
  1 EUR
  4.3410
  0.0148
  1 CHF
  3.9649
  0.0149
  1 GBP
  4.8882
  0.0273
  1 RUB
  0.0614
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak uzyskać płynną regulację położenia kątowego głowicy etykietującej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sztywności?

  Elesa+Ganter logo

  W dzisiejszym świecie praktycznie każdy produkt, zanim trafi do końcowego odbiorcy musi przejść proces znakowania, podczas którego nanosi się różnego rodzaju informacje. Te bardziej unikalne takie jak: data produkcji, numer partii itp. umieszcza się za pomocą specjalnych drukarek atramentowych, urządzeń znakujących laserowo itd. Z kolei informacje uniwersalne takie jak: nazwa produktu, jego skład oraz cała oprawa graficzna, umieszczana jest najczęściej na etykiecie samoprzylepnej. Etykiety muszą mieć kształt odpowiednio dopasowany do opakowania i są one zadrukowane na wstędze papieru, która jest zwinięta w rolkę. Średnica rolki z etykietami może dochodzić do 400 mm, a jej waga do około dwudziestu kilogramów, co powoduje występowanie dość dużych obciążeń.

  Nakładanie etykiet na opakowanie odbywa się za pomocą urządzeń zwanych etykieciarkami (rys. 1), których głównym zadaniem jest poprawne naklejenie etykiety z jak największą wydajnością. Jednym z polskich producentów urządzeń dozujących, zamykających oraz właśnie etykietujących jest firma Kambion z Czerska, która jest naszym stałym klientem. Etykieciarki firmy Kambion są produkowane seryjnie, a opisane poniżej rozwiązanie stanowi przykład, który może być przydatny również w innych aplikacjach oraz gałęziach przemysłu.

  Rys.1. Etykieciarka do opakowań okrągłych MEDO 60 firmy Kambion. www.kambion.pl

  Rys.1. Etykieciarka do opakowań okrągłych MEDO 60 firmy Kambion. www.kambion.pl

  Film przedstawiający proces etykietowania:

  Najważniejszym elementem etykieciarki, a zarazem jej modułem wykonawczym jest głowica etykietująca (rys. 2). To właśnie na nią zakłada się wspomnianą wcześniej rolkę z etykietami.

  Rys. 2. Przykładowa głowica etykietująca firmy Kambion.

  Rys. 2. Przykładowa głowica etykietująca firmy Kambion.

  Branża urządzeń etykietujących jest bardzo wymagająca, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę w celu zaprojektowania poprawnego, a zarazem wydajnego procesu etykietowania. Wymaga się dość często, aby jedną etykieciarką można było obsługiwać opakowania o różnych gabarytach oraz różnych kształtach. W przypadku różnych gabarytów będzie najczęściej wymagane jedynie doregulowanie całej głowicy w dwóch osiach Z-Y. Jednak, aby poprawnie nakleić etykietę na opakowaniu w kształcie np. stożka, konieczne będzie indywidualne kątowe spozycjonowanie głowicy etykietującej. W celu umożliwienia kątowej regulacji głowicy etykietującej jej montażowa część ma kształt trójkąta, na którym zrealizowano trójpunktowe wahliwe mocowanie (rys.3).

  Rys.3. Umiejscowienie trójkąta służącego do kątowej regulacji głowicy etykietującej firmy Kambion.

  Rys.3. Umiejscowienie trójkąta służącego do kątowej regulacji głowicy etykietującej
  firmy Kambion.

  Podczas projektowania powyższej regulacji kątowej, konstruktor z firmy Kambion musiał wziąć pod uwagę szereg wymagań, między innymi:

  • Rozwiązanie musi być w stanie przenieść duże siły i momenty występujące podczas pracy urządzenia.
  • Obsługa ma być łatwa, a regulacja kątowa płynna.
  • Rozwiązanie powinno posiadać blokadę wprowadzonej nastawy.
  • Operowanie blokadą nie może wpływać na wcześniej ustawioną pozycję głowicy.
  • Rozwiązanie musi posiadać dużą sztywność.
  • Obsługa ma być intuicyjna.

  Konstruktor powyższy problem rozwiązał w optymalny sposób (rys. 4) wykorzystując gotowe, zestandaryzowane produkty firmy Elesa+Ganter i ograniczając do minimum ilość elementów wykonywanych pod indywidualne zamówienie.

  Rys. 4. Trójkąt służący do kątowej regulacji głowicy etykietującej firmy Kambion.Rys. 4. Trójkąt służący do kątowej regulacji głowicy etykietującej firmy Kambion.
  Rys. 5. Zestawienie elementów wykonywanych indywidualnie.Rys. 5. Zestawienie elementów wykonywanych indywidualnie.
   

  Elementy, które zostały wykonane indywidualnie (rys. 5), to jedynie: płyta w kształcie trójkąta, tulejka montażowa pod przegub osiowy GN 782 oraz dwa trzpienie gwintowane pod przeguby obrotowe GN 784.

   

  Źródło:
  Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

  ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn wytwarzanych z tworzyw oraz metali - Elesa S.p.A (Monza, Mediolan, Włochy) oraz Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Niemcy).

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  ten był wyłączony 28.09.2018 i wstawiony taropak
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.