google

  tworzywa, granulaty, wtryskarki

  Katalog firm

  Chemia

  Recykling i utylizacja

  Wyroby z tworzyw sztucznych

  Kursy walut 23.08.2019
  1 USD
  3.9371
  0.0034
  1 EUR
  4.3572
  -0.0088
  1 CHF
  3.9876
  -0.0174
  1 GBP
  4.8050
  0.0266
  1 RUB
  0.0600
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Najpopularniejsze formaty druku

  A, B, C – te litery niosą za sobą wiele znaczeń. Jednak dla ekspertów z branży poligraficznej ważne jest jedno: to oznaczające format druku. A4, B5, A0, DL – na pewno słyszałeś te określenia. Ale czy wiesz, skąd wynika ich nazwa i jak odnaleźć się w świecie rozmiarów materiałów drukowanych? Oto krótki przewodnik po najpopularniejszych formatach druku.

  Najpopularniejsze formaty druku

  Zastanawiasz się, skąd w ogóle wzięły się oznaczenia formatów druków? Najważniejsza informacja jest taka, że są one uniwersalne i stosowane w większości krajów na świecie. Reguluje je norma ISO 126. Zgodnie z nią obowiązują trzy podstawowe formaty druku: A, B oraz C. Każdy z nich dodatkowo dzieli się na 10 podtypów (rozmiarów). Zasada jest prosta: im wyższa cyfra stoi przy literce, tym mniejszy jest format kartki. Przykładowo A5 jest dwukrotnie mniejsze niż A4.

  Po co w ogóle taka zasada? To proste – aby ujednolicić wielkość wydruków. To bardzo praktyczne, ponieważ np. ustandaryzowane kartki wykorzystane do przygotowania listu z łatwością włożysz do odpowiadających im kopert (one zazwyczaj powstają w formacie C).

  Jakie są najpopularniejsze formaty druku?

  Wszystko zależy od typu zamawianych materiałów drukowanych. Inne są bowiem rozmiary plakatów, a inne ulotek czy wizytówek. Są jednak formaty wybierane częściej niż inne. I tak:

  • format A3 (297 x 420 mm) jest bardzo często wybierany przy przygotowywaniu plakatów reklamowych, gazetek reklamowych czy broszur. Po złożeniu są to tak jakby 2 kartki A4, a więc bardzo poręczny format do trzymania w dłoni,
  • format A0, a więc największy w standardzie A (841 x 1189 mm) stosuje się do drukowania dużych plakatów, obwieszczeń oraz afiszy, np. teatralnych,
  • formaty A5 (148 x 210 mm) oraz A6 (105 x 148 mm) są chętnie wybierane do przygotowywania ulotek reklamowych do wręczania na ulicy,
  • równie popularny przy przygotowywaniu ulotek, a także innych materiałów, które będą zamknięte w kopercie jest format DL (99 x 210 mm) Odpowiada 1/3 wielkości formatu A4 i świetnie sprawdza się także podczas drukowania zaproszeń biznesowych oraz kart okolicznościowych.

  A co z wizytówkami? One mają unikalne rozmiary, wymykające się poza normę ISO 126 – najczęściej 90 x 50 mm lub 85 x 55 mm.

  Jak wybrać format druku?

  Wybór standardowego formatu druku to wygodna i bezpieczna decyzja – choćby dlatego, że do konwencjonalnych proporcji materiałów łatwo jest dopasować projekt graficzny. Wygodne jest też docinanie wydruków. Choć bowiem niewiele osób o tym pamięta, drukarze uwzględniają również tzw. spady, a więc końcówkę papieru, którą trzeba dociąć. Dlatego arkusz, który podlega zadrukowaniu jest co do zasady dłuższy i szerszy o 3 mm.

  Pomijając jednak detale techniczne, warto zastanowić się, jak dobrać format druku do typu zamawianego materiału reklamowego. Najlepiej skonsultować się przy tym ze specjalistami, którzy przygotowują projekt, a później zajmą się jego wydrukiem – takie kompleksowe usługi oferuje również OpenPrint.pl. Eksperci doradzą fachowo, co sprawdzi się najlepiej. Można też poprosić o przygotowanie projektów i wydruków próbnych – tak, aby namacalnie sprawdzić i ocenić, który z formatów najlepiej spełnia cele komunikacyjne zamawianych materiałów promocyjnych.

  Warto też pamiętać, że możliwe jest wybranie niestandardowego formatu materiałów – co jest dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy chce się zaskoczyć odbiorców czymś nietypowym. Trzeba jednak być świadomym, że realizacja takiego zamówienia może zająć drukarni więcej czasu i być obarczona nieco wyższymi kosztami.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  ten był wyłączony 28.09.2018 i wstawiony taropak
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.