Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Grupa Azoty S.A.

Artykuł Dodaj artykuł

LANXESS przeprowadził udaną konwersję zakładu produkcji kauczuku EPDM w Geleen na technologię ACE

Leverkusen – Największa linia produkcji sprzedawanego pod marką Keltan kauczuku syntetycznego EPDM znajdująca w holenderskim zakładzie spółki LANXESS w Sittard-Geleen przeszła udaną konwersję na innowacyjną technologię ACE.

Leverkusen – Największa linia produkcji sprzedawanego pod marką Keltan kauczuku syntetycznego EPDM znajdująca w holenderskim zakładzie spółki LANXESS w Sittard-Geleen przeszła udaną konwersję na innowacyjną technologię ACE.

„To kolejny ważny krok spółki LANXESS w kierunku jeszcze bardziej zrównoważonego przyszłego rozwoju – podkreślił Torsten Derr, szef jednostki biznesowej Keltan Elastomers (KEL) spółki LANXESS – Ukończyliśmy tę konwersję na czas i bez przekraczania ustalonego budżetu”.

Niemiecka firma będąca pionierem w rozwoju kauczuków syntetycznych zainwestowała około 12 mln euro w zmianę technologii wykorzystywanej przez linię produkcyjną z konwencjonalnego procesu Zieglera-Natty na innowacyjny proces ACE. Nowa linia EPT 3 ma zdolności produkcyjne 95.000 ton rocznie. To więcej niż połowa całkowitych zdolności produkcyjnych obiektu, będącego obecnie największym na świecie zakładem produkcji kauczuku EPDM, który jest w stanie wytwarzać aż 180.000 ton rocznie.

Wdrożenie nowej technologii jest wynikiem znacznych i długotrwałych wysiłków z zakresu badań i rozwoju podejmowanych przez ekspertów w dziedzinie kauczuku EPDM w ramach obecnej jednostki biznesowej Keltan Elastomers spółki LANXESS” – wyjaśnił Torsten Derr.

Proces ACE, wykorzystujący wyjątkowo aktywne katalizatory, pozwala spółce LANXESS produkować niezwykle szeroki zakres wysokiej jakości, sprawdzonych gatunków kauczuku etylenowo-propylenowego (EPM) oraz terpolimeru etylenowo-propylenowo-dienowego (EPDM), które nie zawierają chloru i charakteryzują się spójną jakością i wysoką czystością. Ponadto zapotrzebowanie na energię w ramach nowo wprowadzonego procesu jest mniejsze, a w jego wyniku nie powstają zużyte katalizatory, co sprawia, że etap odpopielania staje się niepotrzebny.

Obecna oferta kauczuków EPDM spółki LANXESS zawiera już siedem gatunków produkowanych z wykorzystaniem procesu ACE. „Wprowadzenie na rynek kauczuków wytwarzanych przez linię EPT-3 jest wynikiem szeroko zakrojonego procesu testowania technologii i produktów obejmującego kilka próbnych uruchomień produkcji na jednej z mniejszych linii w zakładzie w Galeen” – powiedział Torsten Derr. Sposób, w jaki rynek odpowiada na próbki testowe nowych gatunków kauczuku produkowanych przy użyciu technologii ACE, badano przez okres jednego roku przed uruchomieniem nowej linii produkcyjnej. Gatunki kauczuków produkowane z wykorzystaniem procesu ACE są już dostępne w sprzedaży.

Kauczuk EPDM wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji uszczelek do drzwi i przewodów do chłodnic. Zgodnie z szacunkami spółki LANXESS, do produkcji jednego samochodu wykorzystuje się około 7 kg kauczuku EPDM. Produkt ten jest również stosowany jako dodatek do tworzyw sztucznych i dodatek olejowy, do produkcji kabli i przewodów oraz w przemyśle budowlanym. Jego właściwości obejmują bardzo niską gęstość, odporność na ciepło, utlenianie, działanie substancji chemicznych i czynników pogodowych, a także właściwości izolacyjne.
Dla spółki LANXESS proces ACE oznacza nie tylko technologię bardziej zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przekłada się on również na wyższą wartość dostępnych gatunków kauczuku EPDM, których nie można było wyprodukować tradycyjnymi metodami.

„System katalizatorów ACE pozwala na produkcję całej gamy kauczuków EPDM o szerokim spektrum kompozycji monomerów i mas cząsteczkowych – mówi Torsten Derr. – Wśród nich odnajdziemy gatunki o bardzo wysokiej zawartości ENB, przeznaczone do szybkiej wulkanizacji, oraz kauczuki (modyfikowane olejem) o bardzo wysokiej masie cząsteczkowej i o doskonałych właściwościach elastycznych. Ponadto w ramach oferty marki Keltan ACE spółka LANXESS nadal w pełni wykorzystuje zastrzeżoną technologię kontrolowanego rozgałęziania długich łańcuchów (Controlled Long Chain Branching), która gwarantuje dobre właściwości przetwórcze produktów u klienta. Kauczuki o wysokiej zwartości ENB, kauczuki o wysokiej masie cząsteczkowej (modyfikowane olejem) oraz kauczuki o rozgałęzionych łańcuchach trudno jest wyprodukować przy wykorzystaniu technologii metalocenowej” – stwierdził Torsten Derr.

Wkrótce technologia ACE zostanie wprowadzona również w innych zakładach spółki na świecie. „Nasz chiński zakład w Changzhou w prowincji Jiangsu, który rozpocznie produkcję w 2015, także będzie wykorzystywał technologię ACE. Jesteśmy przygotowani na to, aby zapewnić jasną przyszłość kauczukom EPDM”. Zakład, którego roczne zdolności produkcyjne będą wynosiły 160.000 ton, stanowi inwestycję rzędu 235 mln euro i będzie największym jak dotąd projektem inwestycyjnym spółki LANXESS w Chinach.

Podobne artykuły