Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Budowa fabryki izononanolu o światowym zasięgu w Maoming

BASF oraz chińska korporacja petrochemiczna (SINOPEC) wmurowały kamień węgielny pod budowę globalnej fabryki izononanolu (INA) w chińskiej specjalnej strefie ekonomicznej w Maoming.

BASF oraz chińska korporacja petrochemiczna (SINOPEC) wmurowały kamień węgielny pod budowę globalnej fabryki izononanolu (INA) w chińskiej specjalnej strefie ekonomicznej w Maoming. Zakład produkcyjny, który uruchomiony zostanie w 2015 roku, jest pierwszą tego typu placówką w Chinach. Fabryka ma zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na plastyfikatory nowej generacji. Inwestycję obsługiwać będzie nowoutworzona spółka joint venture (50-50) BASF MPCC Company Limited. W nowym zakładzie w Maoming pracę znajdzie około 100 osób.

„Wysokiej jakości wydajne plastyfikatory wspierają rozwój przemysłu, a dzięki nowej fabryce będziemy mieli lepsze możliwości odpowiadania rosnącym potrzebom rynku chińskiego. Ponadto projekt ten jest kolejnym etapem realizacji strategicznego planu firmy BASF, który polega na wspieraniu lokalnego przemysłu aby osiągnąć poziom 75% produkcji lokalnej w regionie Azji i Pacyfiku do 2020 roku. Współpraca joint venture zawarta z SINOPEC wzmacnia nasze dotychczasowe działania partnerskie i pokazuje długofalowe zaangażowanie firmy BASF na rynku chińskim” – powiedział dr  Albert Heuser, prezes działu Functions Asia Pacific, prezes i przewodniczący zarządu BASF Greater China.

„Inwestycja jest pierwszym tego typu projektem firmy BASF, który polega na wykorzystaniu zaawansowanej technologii izononanolu w Chinach i budowie fabryki o międzynarodowym zasięgu na terenie chińskiej specjalnej strefy ekonomicznej w Maoming. To nie tylko wypełnienie luki na produkcję surowca INA w kraju, ale również otwarcie nowego rozdziału dla strategicznego sojuszu między firmami SINOPEC i BASF. Inicjatywa zacieśnia współpracę dwóch silnych partnerów, przynosząc obopólne korzyści i wprowadzając nasze partnerstwo w nowy wymiar. Mam nadzieję, że obaj udziałowcy będą pogłębiać wzajemną współpracę, a także rozważą możliwości dalszego wykorzystania potencjału lokalizacji SINOPEC Maoming, wytwarzanych tutaj produktów rafineryjnych, a także infrastruktury w celu maksymalizacji produkcji BASF MPCC Company Limited oraz dla rozwoju działalności udziałowców” – powiedział dr Yu Xizhi, prezes firmy SINOPEC Corp. Maoming Company.

INA wykorzystywany jest jako surowiec do produkcji plastyfikatorów nowej generacji, takich jak ftalan diizononylu (DINP) oraz nie-ftalanowy plastyfikator Hexamoll ® DINCH ®. DINP jest powszechnie stosowany jako plastyfikator do zastosowań przemysłowych, w branży motoryzacyjnej, do produkcji przewodów i kabli, w systemach podłogowych oraz w budownictwie. Natomiast Hexamoll DINCH jest plastyfikatorem wykorzystywanym do delikatnych i wrażliwych zastosowań, np. do produkcji zabawek oraz elementów mających kontakt z pożywieniem, a także sprzętu medycznego.

Firmy BASF i SINOPEC od 2000 roku wspólnie prowadzą spółkę joint venture na zasadach 50/50 pod nazwą BASF-YPC Ltd. w Nanjing (Chiny).

Podobne artykuły