Staubli-Łódź Sp. z o.o.	Gryfilen - Grupa Azoty

Artykuł Dodaj artykuł

Czym są materiały sypkie?

Na temat materiałów sypkich najczęściej rozmawia się w kontekście ich produkcji i transportu.

Na temat materiałów sypkich najczęściej rozmawia się w kontekście ich produkcji i transportu. Drugi z opisywanych procesów jest szczególnie problematyczny w przypadku omawianego rodzaju ładunku. Jak sama nazwa wskazuje materiał sypki nie ma zwartej budowy, dlatego jego składowanie, załadunek i transport wymagają podjęcia specjalnych środków - inaczej, niż w przypadku standardowych ładunków.

Czym są materiały sypkie?

Materiały sypkie co to jest?

W pierwszej kolejności warto zdefiniować samo pojęcie materiałów sypkich. Okazuje się bowiem, że wiele osób ma spore problemy ze wskazaniem choć jednego przykładu tego typu ładunku. Odpowiedź na pytanie "materiały sypkie co to jest?" brzmi następująco: to ładunki złożone z niewielkich, suchych cząstek, które nie są ze sobą w żaden sposób związane lub bardzo łatwo rozpadają się na drobne elementy. Przykładów tego typu materiałów szukać można nie tylko w przemyśle, lecz także w gastronomii - poza piaskiem, żwirem, czy żużlem są to cukier, ryż, czy kawa. Zamiennie materiały sypkie nazywać można ziarnistymi lub kruchymi, a ich przenoszenie ma zazwyczaj charakter potokowy. Oznacza to, że do pracy z tego typu ładunkami potrzebne są specjalistyczne maszyny - inaczej niż w przypadku drewna, czy lekkich elementów betonowych praca ludzkich rąk może okazać się nieefektywna. Jak więc pracuje się z tego typu materiałem?

Maszyny do materiałów sypkich, czyli jak pracuje się z tego typu ładunkami?

Okazuje się, że każdy z etapów pracy z materiałami sypkimi wymaga korzystania ze specjalnych urządzeń przyspieszających pracę i poprawiających jej wydajność. Już w procesie załadunku korzystać można ze specjalistycznych taśm, czy workownic, które odpowiedzialne są za przenoszenie kruchych elementów z konkretnych punktów. Komponenty do tego typu urządzeń wytwarzane są miedzy innymi przez firmę Archimedes, która na stronie https://www.archimedes.pl/ opisuje więcej na temat swojej działalności. Jednakże maszyny do materiałów sypkich potrzebne są nie tylko podczas załadunku, lecz również w czasie transportu - workowane kruszywo przewieźć można za pomocą samochodów ciężarowych, czy w kontenerach na statkach. W przypadku "luźnych" materiałów sypkich trzeba korzystać z wywrotek, plandek, a nawet wagonów kolejowych. Wybór ostatecznego środka transportu zależy w dużej mierze od właściwości przewożonego materiału, który może być mniej lub bardziej wystawiony na oddziaływanie pewnych czynników - również atmosferycznych. Pracy z materiałami sypkimi najczęściej podejmują się specjalne firmy, dysponujące niezbędnymi maszynami do obsługi ładunku. To właśnie z ich pomocy najczęściej korzystają producenci kruszywa.

Artykuł sponsorowany