Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Grupa Azoty S.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Czym różni się kompresor olejowy od bezolejowego? Jaki wybrać?

Podczas wyboru kompresora prawdopodobnie natkniemy się na dylemat, czy wybrać kompresor olejowy lub bezolejowy.

Podczas wyboru kompresora prawdopodobnie natkniemy się na dylemat, czy wybrać kompresor olejowy lub bezolejowy.

Zasada działania takich sprężarek jest praktycznie identyczna, jednak sposób smarowania tłoka może mieć wpływa na to do jakiego rodzaju prac nada się dany kompresor.

Aby podjąć dobrą decyzję należy przeanalizować plusy i minusy obu konstrukcji. Jak więc wybrać odpowiedni kompresor dla siebie?

Czym różni się kompresor olejowy od bezolejowego? Jaki wybrać?

Różnica pomiędzy kompresorem olejowym a bezolejowym

Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma kompresorami jest sposób smarowania tłoka. W kompresorach olejowych jest to oczywiście specjalnie stworzony do tego olej. Taki kompresor jest bardzo wytrzymały i wydajny. Należy pamiętać jednak, aby nie stosować przy nim zwykłego oleju silnikowego, gdyż może to uszkodzić urządzenie. W kompresorze bezolejowym tłok jest pokryty specjalnymi materiałami, które są odporne na tarcie (najczęściej jest to teflon). Jego ogromną zaletą jest to, że powietrze które podaje jest niezanieczyszczone. Poznaj ofertę sprężarek olejowych i bezolejowych.

Gdzie sprawdzi się sprężarka olejowa?

Kompresory olejowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i wydajnością, dlatego są polecane przy wykonywaniu cięższych i długotrwałych prac. Są to idealne sprężarki do wszelkiego rodzaju warsztatów samochodowych ale sprawdzą się również w domowych warunkach. Większość kompresorów olejowych jest wyposażona w kółka jezdne, co zapewni nam dobrą mobilność urządzenia. Jeśli przewidujemy użycie narzędzi pneumatycznych lub intensywne malowanie za pomocą sprężonego powietrza, warto wybrać kompresor olejowy.

Sprężarka bezolejowa – zastosowanie

Brak zanieczyszczeń w powietrzu to główny argument, dzięki któremu kompresory bezolejowe są wykorzystywane w niektórych dziedzinach. Korzystają z nich gabinety dentystyczne, różne gałęzie przemysłu spożywczego a nawet farmaceutycznego. Taki kompresor również znajdzie szerokie zastosowanie w warsztacie domowego majsterkowicza. Sprężarki bezolejowe zajmują najczęściej niewiele miejsca, przez co są idealne dla osób posiadających mniejsze garaże. Niektóre modele zmieszczą się nawet na stole z narzędziami. Atrakcyjna może być też cena kompresorów bezolejowych, gdyż są one tańsze od swoich odpowiedników.

Jak wybrać odpowiedni kompresor dla siebie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy się zastanowić, jaki rodzaj prac będzie wykonywany z pomocą sprężarki. Jeśli będą to mało wymagające zadania, takie jak pompowanie kół, materacy lub malowanie małych elementów to warto wybrać kompaktowy kompresor bezolejowy. Ten wybór jest także naturalny w przypadku specjalistycznego zastosowania, na przykład w stomatologii. Wybierając kompresor olejowy prawdopodobnie chcemy używać go bardziej intensywnie. To idealne rozwiązanie dla zakładów lakierniczych, warsztatów mechaniki pojazdowej, a także bardziej zaawansowanych użytkowników komercyjnych. Jeśli nie dalej nie jesteśmy pewni co do wybory sprężarki, warto wejść na stronę https://kompresory.org/ i zaczerpnąć porady specjalisty.