Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Nowe technologie w obróbce metali i stali

Obecnie obróbka plastyczna metali oraz stali nie jest trudna do wykonania. Dzięki wykorzystaniu najnowszych maszyn i technologii CNC można uzyskać dowolnie opracowany kształt zgodny z pierwowzorem. Maszyny sterowane numerycznie, tzw. maszyny CNC, umożliwiają precyzyjne wycinani, gięcie i modyfikowanie kształtów z metali, stopów metali i stali zgodnie z podanym wzorem.

Nowe technologie w obróbce metali i stali

Obecnie obróbka plastyczna metali oraz stali nie jest trudna do wykonania. Dzięki wykorzystaniu najnowszych maszyn i technologii CNC można uzyskać dowolnie opracowany kształt zgodny z pierwowzorem. Maszyny sterowane numerycznie, tzw. maszyny CNC, umożliwiają precyzyjne wycinani, gięcie i modyfikowanie kształtów z metali, stopów metali i stali zgodnie z podanym wzorem. Wysoki stopień dokładności pozwala uzyskać  idealne odwzorowanie danego modelu, dzięki czemu wytwarzane są całe serie wysoce precyzyjnych elementów i części do maszyn w krótkim czasie. Obróbka plastyczna - gieciewalcowanie.pl wykonywana jest dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom z zakresu technologii CNC.

Maszyny CNC – wyraźny wzrost wydajności obróbki plastycznej

Aby zwiększyć wydajność obróbki metali z uwzględnieniem wszelkich wymagań w zakresie dokładności wymiaru, kształtu oraz jakości opracowywanej powierzchni najlepiej wykorzystać jedną z dostępnych maszyn CNC. Należą do nich obrabiarki, frezarki, skrawarki oraz tokarki sterowane numerycznie. Maszyny sterowanie numerycznie zapewniają minimalną chropowatość powierzchni oraz wąską tolerancję w zakresie dokładności wymiarów i kształtów.

Kluczowe cechy obrabiarek CNC

Warto pamiętać, że sterowanie numeryczne obrabiarek to sterowanie programowe. W praktyce oznacza to, że wszystkie informacje dotyczące kolejności ruchów, czynności, jak również wszystkie parametry obróbki oraz informacje geometryczne są zakodowane w postaci alfanumerycznej.

Proces sterowania obrabiarek CNC

Współczesne maszyny CNC są coraz częściej wykorzystywane do modyfikacji stali oraz metali. Sam proces numerycznego sterowania obrabiarek CNC rozwija się w oparciu o cyfrowe układy sterujące, minikomputer lub microkomputer. Wszystkie te elementy w znacznej mierze poprawiają zakres i jakość sterowania. Najnowsze obrabiarki CNC mają znacznie lepszy napęd oraz dopracowane, zaawansowane układy pomiarowe, dzięki czemu są lepiej dostosowane do sterowania cyfrowego. Poza tym cały proces obróbki metali wiąże się z automatyzacją przygotowania produkcji poprzez upraszczanie języków i systemów programowana CAM. Cały proces komputerowego wspomagania maszyn numerycznych obejmuje trzy fazy: projektowanie komputerowe, które odbywa się za pomocą programu CAD, przetwarzanie projektu na kod sterowania maszyny tzw. CAM oraz finalny proces wykonania na maszynie CNC.

CNC – komputerowe wspomaganie maszyn numerycznych

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych działa w oparciu o układ sterowania numerycznego z mikrokomputerem, który może być dowolnie interaktywnie zaprogramowany. Zaawansowane układy CNC sterują monitorem graficznym. Na monitorze wyświetlają się programy NC, informacje o narzędziach oraz informacje korekcyjne narzędzi, które mają ogromne znaczenie przy skrawaniu powierzchni o różnych kątach nachylenia w stosunku do osi Z. Poza tym pokazują się tam inne, istotne informacje, takie jak parametry obróbcze, a także informacje o poprawności programu, integrują maszynę z innymi systemami komputerowymi.

Podobne artykuły