Staubli-Łódź Sp. z o.o.	Gryfilen - Grupa Azoty

Artykuł Dodaj artykuł

Węgliki spiekane – złom prawie na wagę złota

Niemalże wszystkie otaczające nas przedmioty powstały między innymi dzięki cięciu i różnym innym formom obróbki narzędziowej. Nie byłoby ich, gdyby nie narzędzia niezwykle twarde, ostre i odporne na ścieranie. Dotyczy to zwłaszcza przedmiotów z twardych surowców, takich jak metale, kamień czy materiały budowlane.

Węgliki spiekane – złom prawie na wagę złota

Niemalże wszystkie otaczające nas przedmioty powstały między innymi dzięki cięciu i różnym innym formom obróbki narzędziowej. Nie byłoby ich, gdyby nie narzędzia niezwykle twarde, ostre i odporne na ścieranie. Dotyczy to zwłaszcza przedmiotów z twardych surowców, takich jak metale, kamień czy materiały budowlane. Zwyczajne wiertło do betonu może istnieć tylko dlatego, że prawie sto lat temu w Niemczech powstały węgliki spiekane.

Ten wynalazek napędził rozwój przemysłu

W 1926 roku rozpoczęło się tam przemysłowe zastosowanie narzędzi wyprodukowanych z udziałem węglików spiekanych. Dało to impuls do niezwykle szybkiego rozwoju przemysłu: wiercenie, cięcie i inne rodzaje obróbki można było odtąd prowadzić maszynowo, szybko i wydajnie. A wszystko to dzięki odkryciu, że stopy z najtwardszych metali (węglików) i spoiwa mają niezwykłe właściwości.

Ich podstawowym składnikiem jest węglik wolframu, pozyskiwany z rud wolframu wydobywanych zaledwie w kilku krajach świata. Proszek z tego węglika mieszany jest ze spoiwem. Najczęściej jest nim kobalt, ale niekiedy zamiast niego stosowany bywa chrom, nikiel, ich mieszanka, a sporadycznie także żelazo. Tak uzyskany materiał jest mieszany, suszony i umieszczany w postaci granulatu w formach. Tu powstaje tzw. wypraska, najpierw obrabiana mechanicznie, a następnie spiekana. Temperatura spiekania wynosi od 1300 do 1500°C. Powoduje to, że spoiwo przybiera postać cieczy i wypełnia dzięki temu dokładnie wszystkie przestrzenie wokół drobinek węglików.

Węgliki do różnych zastosowań

To jednak dopiero półfabrykat. Dopiero dalsza obróbka prowadzi do powstania narzędzi, jakie spotykamy na co dzień oraz do tych, których używa przemysł. Istnieje wiele podziałów węglików, ale najistotniejszy z nich wynika z ich przeznaczenia. Wyróżniamy zatem węgliki spiekane do obróbki skrawaniem (KD), do obróbki plastycznej i dla górnictwa (BD) oraz do obróbki plastycznej i ochrony przed korozją oraz zużyciem (GD). Ponadto węgliki różnią się między sobą zawartością spoiwa oraz wielkością ziaren. Wpływa to na ich właściwości. Produkowany materiał może być szczególnie twardy (wymaga to drobnego ziarna) albo odporny na pękanie (tu ziarno powinno być nieco grubsze).

Oczywiście nie całe narzędzia wykonywane są z węglików: wystarczy, gdy ten surowiec znajdzie się w końcówce roboczej np. wiertła. Węgliki można łatwo łączyć z innymi metalami poprzez odlewanie, lutowanie, termokurczenie, klejenie czy nawet mechanicznie, np. śrubami.

Skup węglików – bo recykling jest konieczny

Węgliki spiekane są niezbędne w gospodarce, a nawet w każdym gospodarstwie domowym. Ponieważ ich produkcja wymaga wymienianych powyżej składników, a złoża rud wolframu i metali stanowiących spoiwa ulegają wyczerpaniu, na całym świecie prowadzony jest recykling. Również w Polsce skupowane są  elementy zawierające węgliki spiekane. Jednym z liderów skupu jest firma https://weglik.eu/wegliki-spiekane. Prowadzi ona skup węglików oraz metali rzadkich w całej Polsce, odbierając złom własnym transportem od klientów. Można w ten sposób pozbyć się złomu i nieźle na tym zarobić, przyczyniając się zarazem do ochrony środowiska.  

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.