Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Rodzaje tworzyw sztucznych. Krótki przegląd

Tworzywa sztuczne są lekkie, łatwe do czyszczenia, trwałe i dobrze izolują. Znajdują swoje szerokie zastosowanie w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym i budowlanym oraz w branży reklamowej czy gastronomicznej.

Logo Boral

Tworzywa sztuczne są lekkie, łatwe do czyszczenia, trwałe i dobrze izolują. Znajdują swoje szerokie zastosowanie w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym i budowlanym oraz w branży reklamowej czy gastronomicznej.

Co to są tworzywa sztuczne i jak powstają?

Tworzywa sztuczne to materiały, które tworzą polimery syntetyczne, czyli takie, które samoistnie nie występują w przyrodzie. Od wielu lat tworzywa te z powodzeniem zastępują przedmioty wykonane z materiałów naturalnych, takich jak drewno, metal czy ceramika.

Istnieje kilka metod otrzymywania tworzyw sztucznych. Można je podzielić w zależności od rodzaju substratów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejszy podział tworzyw sztucznych:

  • z użyciem czystego polimeru np. polietylen, polistyren
  • z użyciem różnych mieszanek polimerów lub kopolimerów
  • z użyciem innych składników np. barwników, plastyfikatorów czy substancji wypełniających

Najczęściej spotykane rodzaje tworzyw sztucznych

  • Poliamid

Jest to materiał, który charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami termicznymi oraz dużą odpornością na działanie wielu związków chemicznych i korozję. Poliamidy posiadają wysoką temperaturę topnienia, są odporne na rozciąganie się czy ścieranie. Poliamidy są jednak mało odporny na działanie wilgoci, którą pochłaniają.

Poliamidy są wykorzystywane przy produkcji m.in. elementów meblowych, łożysk, kół zębatych, wentylatorów czy kratek wentylacyjnych.

  • Polietylen

To materiał charakteryzujący się dobrymi właściwościami ślizgowymi, który ma niewielką ścieralność. Polietylen jest odporny na korozję naprężeniową i posiada atest PZH (może mieć bezpośredni kontakt z żywnością), przez co jest szczególnie często stosowany w przemyśle spożywczym.

Polietylen nie wchłania wody i jest odporny na działanie środków chemicznych. Obecnie w sprzedaży dostępne są także gatunki polietylenu, które charakteryzują się właściwościami antystatycznymi i izolacyjnymi.

  • Poliwęglan

Poliwęglan to poliester kwasu węglowego, który posiada doskonałe właściwości mechaniczne nawet w wysokich temperaturach. Jest to materiał odporny na działanie środków chemicznych oraz plastyczny. Poliwęglan może być wykorzystywany do produkcji części do maszyn, aparatury chemicznej oraz sprzętu oświetleniowego.

  • Plexi

Plexi jest materiałem bardzo elastycznym, dającym się formować w różne kształty. Najczęściej wykorzystywany jest do produkcji reklam czy mebli oraz w przemyśle motoryzacyjnym. Plexi jest tworzywem o dużej przezroczystości i odpornym na działanie różnych związków chemicznych.

Artykuł został dodany przez firmę

BORAL P.P.H.U. Aleksander Borowicz

Jesteśmy firmą handlowo – usługową posiadającą wieloletnie doświadczenie na polskim rynku. Swoim klientom oferujemy szeroką gamę tworzyw technicznych, konstrukcyjnych i dekoracyjnych, mających zastosowanie w wielu różnych branżach.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły