Staubli-Łódź Sp. z o.o.
GRAFE POLSKA Sp. z o.o.GRAFE POLSKA Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Najpopularniejsze formaty druku

A, B, C – te litery niosą za sobą wiele znaczeń. Jednak dla ekspertów z branży poligraficznej ważne jest jedno: to oznaczające format druku. A4, B5, A0, DL – na pewno słyszałeś te określenia. 

A, B, C – te litery niosą za sobą wiele znaczeń. Jednak dla ekspertów z branży poligraficznej ważne jest jedno: to oznaczające format druku. A4, B5, A0, DL – na pewno słyszałeś te określenia. Ale czy wiesz, skąd wynika ich nazwa i jak odnaleźć się w świecie rozmiarów materiałów drukowanych? Oto krótki przewodnik po najpopularniejszych formatach druku.

Najpopularniejsze formaty druku

Zastanawiasz się, skąd w ogóle wzięły się oznaczenia formatów druków? Najważniejsza informacja jest taka, że są one uniwersalne i stosowane w większości krajów na świecie. Reguluje je norma ISO 126. Zgodnie z nią obowiązują trzy podstawowe formaty druku: A, B oraz C. Każdy z nich dodatkowo dzieli się na 10 podtypów (rozmiarów). Zasada jest prosta: im wyższa cyfra stoi przy literce, tym mniejszy jest format kartki. Przykładowo A5 jest dwukrotnie mniejsze niż A4.

Po co w ogóle taka zasada? To proste – aby ujednolicić wielkość wydruków. To bardzo praktyczne, ponieważ np. ustandaryzowane kartki wykorzystane do przygotowania listu z łatwością włożysz do odpowiadających im kopert (one zazwyczaj powstają w formacie C).

Jakie są najpopularniejsze formaty druku?

Wszystko zależy od typu zamawianych materiałów drukowanych. Inne są bowiem rozmiary plakatów, a inne ulotek czy wizytówek. Są jednak formaty wybierane częściej niż inne. I tak:

  • format A3 (297 x 420 mm) jest bardzo często wybierany przy przygotowywaniu plakatów reklamowych, gazetek reklamowych czy broszur. Po złożeniu są to tak jakby 2 kartki A4, a więc bardzo poręczny format do trzymania w dłoni,
  • format A0, a więc największy w standardzie A (841 x 1189 mm) stosuje się do drukowania dużych plakatów, obwieszczeń oraz afiszy, np. teatralnych,
  • formaty A5 (148 x 210 mm) oraz A6 (105 x 148 mm) są chętnie wybierane do przygotowywania ulotek reklamowych do wręczania na ulicy,
  • równie popularny przy przygotowywaniu ulotek, a także innych materiałów, które będą zamknięte w kopercie jest format DL (99 x 210 mm) Odpowiada 1/3 wielkości formatu A4 i świetnie sprawdza się także podczas drukowania zaproszeń biznesowych oraz kart okolicznościowych.

A co z wizytówkami? One mają unikalne rozmiary, wymykające się poza normę ISO 126 – najczęściej 90 x 50 mm lub 85 x 55 mm.

Jak wybrać format druku?

Wybór standardowego formatu druku to wygodna i bezpieczna decyzja – choćby dlatego, że do konwencjonalnych proporcji materiałów łatwo jest dopasować projekt graficzny. Wygodne jest też docinanie wydruków. Choć bowiem niewiele osób o tym pamięta, drukarze uwzględniają również tzw. spady, a więc końcówkę papieru, którą trzeba dociąć. Dlatego arkusz, który podlega zadrukowaniu jest co do zasady dłuższy i szerszy o 3 mm.

Pomijając jednak detale techniczne, warto zastanowić się, jak dobrać format druku do typu zamawianego materiału reklamowego. Najlepiej skonsultować się przy tym ze specjalistami, którzy przygotowują projekt, a później zajmą się jego wydrukiem – takie kompleksowe usługi oferuje również OpenPrint.pl. Eksperci doradzą fachowo, co sprawdzi się najlepiej. Można też poprosić o przygotowanie projektów i wydruków próbnych – tak, aby namacalnie sprawdzić i ocenić, który z formatów najlepiej spełnia cele komunikacyjne zamawianych materiałów promocyjnych.

Warto też pamiętać, że możliwe jest wybranie niestandardowego formatu materiałów – co jest dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy chce się zaskoczyć odbiorców czymś nietypowym. Trzeba jednak być świadomym, że realizacja takiego zamówienia może zająć drukarni więcej czasu i być obarczona nieco wyższymi kosztami.

Podobne artykuły