Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Cięcie rur i profili - poznaj najnowocześniejszy rodzaj obróbki metali

W dzisiejszych czasach urządzenia laserowe są powszechnie stosowane z różnorodnych gałęziach przemysłu głównie przez wzgląd na precyzję działania.

W dzisiejszych czasach urządzenia laserowe są powszechnie stosowane z różnorodnych gałęziach przemysłu głównie przez wzgląd na precyzję działania. Wykorzystuje się je przykładowo do obróbki metali. Wycinanie laserem różnych materiałów pozwala na to, aby w stosunkowo krótkim czasie, uzyskać właściwy kształt oraz wyeliminować konieczność wykonywania dalszej obróbki wykończeniowej.

Cięcie rur i profili - poznaj najnowocześniejszy rodzaj obróbki metali

Cięcie laserem – co wpływa na popularność tego rozwiązania?

Obecnie wiele gałęzi przemysłu korzysta z szeregu możliwości, które niesie ze sobą wykorzystanie technologii laserowej. Można do nich zaliczyć między innymi: medycynę, technologie materiałowe, dokładne pomiary, sterowanie pracą urządzeń roboczych,  telekomunikację optyczną i wiele innych. Spośród powyżej wymienionych, na szczególną uwagę zasługuje powierzchniowa obróbka laserowa różnych materiałów, która daje możliwość wytworzenia warstwy wierzchniej posiadającej grubość od dziesiętnych milimetra do kilku milimetrów, a także specjalne własności użytkowe. Cięcie laserem jest aktualnie bardzo popularnym rozwiązaniem, cechującym się tym, że:

  • zapewnia 100% powtarzalność
  • odbywa się niezwykle szybko, co zapewnia mały obszar oddziaływania cieplnego,
  • nie występują w niej naprężenia bądź też odkształcenia,
  • zapewnia dużą dokładność
  • może być obróbką w pełni zautomatyzowaną.

Właściwy dobór obróbki gwarantuje więc to, że elementy powstałe w ramach tego procesu obróbki, nie wymagają dalszych prac wykończeniowych.

Cechy obróbki laserowej – jaki aspekt ogrywa najwyższą rolę?

Na fenomen i szerokie zastosowanie lasera w przemyśle metalowym na wpływ kilka zasadniczych czynników. Zalicza się do nich głównie bezkontaktowość, która gwarantuje dużą czystość miejsca obróbki. Ważny jest także fakt, że cecha ta umożliwia zdalne operowanie wiązką laserową, przykładowo pod wodą czy w warunkach w atmosfery gazowej bądź próżni. Kolejnym aspektem jest to, że światło promieniowania laserowego można skupić do niezwykle małych rozmiarów, nawet rzędu części mikrometra. Kwestia ta sprzyja otrzymaniu ekstremalnie dużych wartości mocy, a także wybiórczemu oddziaływaniu wiązki laserowej na precyzyjnie wybrane obszary materiału – przykładowo w miejscach trudnodostępnych oraz narażonych na różnego rodzaju obciążenia mechaniczne – bez obawy o jakąkolwiek deformację detali. Ponadto, bardzo krótki czas obróbki i duża wartość energii dostarczona do miejsca obróbki stwarza możliwość prowadzenia całego procesu z pominięciem spalania. Współcześnie działające lasery wytwarzają takie promieniowanie, którego moc i wartość trwania impulsu mogą być regulowane. Zależność ta powoduje więc, że obrabiarka posiadająca laser nabiera cech narzędzia uniwersalnego.

Cięcie laserem rur i profili – na czym polega?

Proces wycinania jest możliwy dzięki temu, iż laser emituje promieniowanie elektromagnetyczne. Sam proces cięcia laserowego zaliczany jest do jednego ze zjawisk dotyczących rozdzielania termicznego. Powstaje on w momencie, kiedy wiązka świetlna lasera uderza w daną powierzchnię materiału, jednocześnie silnie ją nagrzewając. Prowadzi to do stopienia materiału albo jego całkowitego odparowania. Dzięki zastosowaniu lasera możliwie jest wycięcie bardzo skomplikowanych wzorów, natomiast wyrób praktycznie nie wymaga dalszej obróbki. Cięcie laserem, dzięki dostosowaniu mocy oraz gazu towarzyszącego do materiału, zapewnia uzyskanie całkowicie powtarzalnych elementów. Dzięki pracy tego urządzenia powierzchnie pozostają gładkie oraz nie ulegają odkształceniu, co stanowi niewątpliwą zaletę tej metody obróbki.

Wykorzystanie technologii laserowej w cięciu rur i profili stwarza możliwość takiego wykonania poszczególnych elementów, żeby późniejszy ich montaż był nie tylko łatwiejszy, ale również szybszy. Wycięcie w materiale różnorodnych kształtów bądź też zamków umożliwia pozyskanie takich połączeń detali. Aspekt ten przyczynia się do ograniczenia spawania, a także pomaga w precyzyjnym pozycjonowaniu między sobą elementów, czyli gwarantuje dokładne ich połączenie.

Firma zajmująca się cięciem laserowym – na co zwrócić uwagę?

Usługi związane z cięciem laserowym są doskonałym wyborem nie tylko dla przedsiębiorców działających w różnych sektorach gospodarki, przykładowo w branży meblarskiej, medycznej bądź też motoryzacyjnej, ale również dla klientów indywidualnych. Zlecenia dotyczące cięcia laserem warto powierzyć doświadczonej, wyspecjalizowanej firmie, posiadającej nowoczesny park maszynowy oraz stale inwestującej w rozwój. Ważną kwestią jest również wykorzystywany sprzęt, który powinien być najwyższej klasy. Wszystkie powyższe kryteria spełnia przedsiębiorstwo Fabryka 4x4. Niezawodność, dokładność i szybkość sprawiają, że może ono zaoferować cięcie laserem rur i profili według potrzeb i wymagań klientów, zgodnie z oczekiwaniami oraz wytycznymi, które są niezbędne dla uzyskania finalnie jak najlepszego wyrobu. Fabryka 4x4 specjalizuje się w cięciu laserowym  blach, rur i profili oraz zajmuje się produkcją sprzętu off-roadowego.

Podobne artykuły