Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Siłowniki dwustronnego działania - co należy o nich wiedzieć?

Praca dobrze dobranych siłowników wykorzystywana jest w takich dziedzinach jak hydraulika, mechanika, przemysł, budownictwo, a nawet usługi.

Praca dobrze dobranych siłowników wykorzystywana jest w takich dziedzinach jak hydraulika, mechanika, przemysł, budownictwo, a nawet usługi. Elementy te pozwalają w efektywny, komfortowy dla użytkownika sposób obsługiwać określone urządzenia czy mechanizmy. Jednym z typów takich rzeczy są siłowniki dwustronnego działania. Czym są i gdzie się z nich korzysta?

Siłowniki dwustronnego działania

Siłowniki zwykle kojarzą się z jednostronnym mechanizmem regulacyjnym. Element tłoczący umożliwia generowanie nacisku na część hydrauliczną lub pneumatyczną, generując niezbędną siłę. Siłowniki dwustronnego działania funkcjonują trochę inaczej.

Czym są siłowniki dwustronnego działania?

To pneumatyczne urządzenia, które wykonują pracę w obu kierunkach. Co ciekawe, praca ta wykonywana jest naprzemiennie, poprzez zasilanie sprężonym powietrzem. Do ich działania nie jest konieczna sprężyna, a powietrze uchodzi i dochodzi do mechanizmu nie jednym, a dwoma specjalnie wykonanymi w tym celu portami.

Ruch w obydwu kierunkach wykonywany jest poprzez sprężone powietrze, bez niego siłowniki dwustronnego działania nie mogą poprawnie funkcjonować.

Gdzie wykorzystywane są siłowniki dwustronnego działania?

Zastosowanie siłowników dwustronnego działania jest dość wszechstronne i przede wszystkim spotykamy je w przemyśle i zaawansowanej robotyce. Jakie funkcje mogą spełniać wymienione elementy pneumatyczne? Umożliwiają np. automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi różnego rodzaju, potrafią podnosić i opuszczać towary oraz innego rodzaju elementy z taśm produkcyjnych.

Spotykane są także w medycynie, przemyśle technicznym, w zaawansowanych urządzeniach do prac budowlanych, a także rozbudowanych programach inżynieryjnych jak np. usługi kosmiczne. Są dużo skuteczniejsze i silniejsze niż ich jednostronne odpowiedniki, jednak ze względu na zaawansowaną konstrukcję i wyższą cenę wykorzystywane są wyłącznie w naprawdę rozbudowanych projektach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze siłownika?

Przede wszystkim powinieneś spojrzeć na takie parametry jak wymiar danego siłownika dwustronnego działania, a także na siłę i pozostałe właściwości. Wskazane jest, aby zamontowany na nowo siłownik miał charakterystykę pracy zbliżoną lub taką samą do oryginalnego elementu. Zobacz też czy spełnia on narzucone normy i posiada certyfikaty bezpieczeństwa.

Dzięki temu zamontowany w Twoim sprzęcie czy maszynie osprzęt będzie efektywny, sprawny i w stu procentach bezpieczny dla Ciebie oraz innych użytkowników.