Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Jak wybrać odpowiednią wciągarkę ręczną?

Urządzenia transportu bliskiego są powszechnie stosowane w procesach logistycznych i przenoszeniu ładunków w zakładach przemysłowych. W artykule opisujemy, jak wybrać odpowiednią wciągarkę ręczną oraz czym różnią się linowe i łańcuchowe wciągarki ręczne.

Urządzenia transportu bliskiego są powszechnie stosowane w procesach logistycznych i przenoszeniu ładunków w zakładach przemysłowych. W artykule opisujemy, jak wybrać odpowiednią wciągarkę ręczną oraz czym różnią się linowe i łańcuchowe wciągarki ręczne.

Jak wybrać odpowiednią wciągarkę ręczną?

Źródło: eurotech.me

Duży ciężar czy wielkie gabaryty obiektów wymagających transportu na krótkim dystansie to nie problem, jeżeli do dyspozycji mamy specjalne maszyny do ich podnoszenia i przenoszenia. Profesjonalne wciągarki ręczne to urządzenia, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo oraz przyspieszają realizację zadań logistycznych. Dzisiejszy tekst odkrywa przed Wami najważniejsze aspekty, które pomogą wybrać odpowiednią wciągarkę linową lub łańcuchową.

Wciągarka, wyciągarka oraz wciągnik – czym różnią się te typy urządzeń?

W przemyśle, mechanice samochodowej czy nawet windach i realizacji zadań ratunkowych mamy do czynienia z szeregiem rozwiązań o podobnym nazewnictwie, jednak różnej istocie działania. Wciągarka, wyciągarka i wciągnik to najczęściej spotykane konstrukcje tego rodzaju. Czym różnią się te typy urządzeń?

 • Wciągarka – system służący do pionowego wciągania (podnoszenia i przenoszenia) obiektów o masie nawet kilku ton w przemyśle i logistyce.
 • Wyciągarka – urządzenie spotykane zwykle w samochodach, służące do wciągania innych pojazdów lub wspomagania ruchu auta, działające w płaszczyźnie poziomej.
 • Wciągnik – sprzęt do wciągania obiektów w torze pionowym, montowany na specjalnej szynie, która stanowi jego tor ruchu w płaszczyźnie poziomej.

Wszystkie wspomniane urządzenia wykorzystują zwykle liny lub łańcuchy zakończone hakiem lubi innym elementem chwytającym. Tematem dzisiejszego artykułu są wciągarki ręczne i to właśnie im poświęcimy kolejne akapity.

Wybór wciągarki ręcznej zależy od planowanego jej zastosowania

Rozważając zakup konkretnego produktu musimy wiedzieć, że wybór wciągarki ręcznej zależy od planowanego jej zastosowania. W jaki obszarach są stosowane opisywane przez nas urządzenia transportu bliskiego?

 • Przemysł – głównym obszarem wykorzystania wciągarek ręcznych są zakłady przemysłowe, gdzie urządzenia często pomagają przenosić ładunki o znacznym ciężarze na poziomie kilkunastu ton.
 • Warsztaty samochodowe – nowoczesne warsztaty samochodowe to kolejny sektor, który czerpie zalety z zastosowania ręcznych wciągarek do podnoszenia ciężkich silników czy skrzyń biegów pojazdów ciężarowych.
 • Logistyka – hale magazynowe czy centra przeładunkowe stanowią kolejny ważny obszar zastosowania urządzeń transportu bliskiego. Pomagają w szybkim i bezpiecznym przenoszeniu palet i kontenerów o dużym ciężarze.
 • Gospodarstwa rolne – współczesne gospodarstwa rolnicze to również miejsca, w których zachodzi potrzeba transportu przedmiotów znacznej masie (np. bel siana). Tutaj również stosowane są linowe wciągarki ręczne.
 • Leśnictwo – przemysł leśny to kolejny z beneficjentów korzyści wynikających z wykorzystania urządzeń transportu bliskiego. Wydajne i niezawodne wciągarki pomagają w efektywnym załadunku oraz rozładunku drewna.

Nowoczesne wciągarki ręczne łańcuchowe czy linowe takich firm jak Eurotech znajdują również zastosowanie w amatorskich warsztatach konstrukcyjnych oraz pracowniach R&D w przemyśle mechanicznym.

Jak wybrać odpowiednią wciągarkę ręczną?

Źródło: eurotech.me

Wciągarki ręczne łańcuchowe oraz linowe

Funkcjonalne wciągarki ręczne łańcuchowe oraz linowe to produkty, które są powszechnie stosowane w przemyśle, warsztatach samochodowych czy rolnictwie. Jakie różnice występują pomiędzy nimi?

Wciągarki ręczne łańcuchowe

Tego rodzaju produkty, ze względu na zastosowanie łańcucha o znacznej nośności, stosuje się do transportu przedmiotów o dużym ciężarze – kontenerów, obiektów wielkogabarytowych czy nawet całych samochodów przy użyciu siły ludzkich rąk.

Jak wybrać odpowiednią wciągarkę ręczną?

Źródło: eurotech.me

Wciągarki ręczne linowe

Urządzenia linowe są prostsze w obsłudze i bardziej kompaktowe, niż ich odpowiedniki wyposażone w mechanizm łańcuchowy. Wciągarki ręczne tej klasy są stosowane w małych warsztatach do transportu pionowego przedmiotów o masie na poziomie od jednej do kilku ton.

Jakie parametry opisują wciągarki ręczne?

Urządzenia transportu bliskiego to produkty charakteryzujące się szeregiem rozmaitych właściwości użytkowych. Jakie parametry opisują wciągarki ręczne?

 • Udźwig – najważniejsza cecha opisująca maksymalną zdolność przenoszenia ciężaru.
 • Oś robocza – opisuje w jakim zakresie operuje wciągarka (często 360 stopni).
 • Żywotność – dostępne są produkty ze szczękami zaciskowymi o niskiej zużywalności.
 • Serwis – można znaleźć m.in. modele z systemem łatwej wymiany sworzni.
 • Typ – najczęściej dostępne są wciągarki łańcuchowe oraz linowe.

Wśród parametrów warto też zwrócić uwagę na takie aspekty, jak postąpienie liny, opór dźwigni czy masa własna samego urządzenia.

Jak wybrać odpowiednią wciągarkę ręczną?

Źródło: eurotech.me

Możliwości wciągarek ręcznych

Na rynku dostępnych jest szereg urządzeń transportu bliskiego umożliwiających dużą automatyzację pracy z wbudowanymi silnikami elektrycznymi. Jednak to właśnie możliwości wciągarek ręcznych zasługują na szczególną uwagę. Produkty umożliwiają wykorzystanie zasad fizyki do ręcznego (siłą ludzkich rąk) podnoszenia obiektów o masie sięgającej nawet 10 ton bez nadmiernego wysiłku w miejscach, gdzie nie możliwości doprowadzenia zasilania.

Jak wybrać odpowiednią wciągarkę ręczną?

Źródło: eurotech.me

Gdzie kupić ręczną wciągarkę?

Wiesz już, że wciągarki ręczne łańcuchowe to produkty dedykowane do fabryk i warsztatów samochodowych, które charakteryzują się niezawodnym działaniem i prostotą obsługi. Z kolei wysokiej klasy wciągarki ręczne linowe z napędem korbowym to urządzenia, cechujące się kompaktowymi rozmiarami – znajdują zastosowanie tam, gdzie ciężar przenoszonych ładunków nie przekracza 1000 kilogramów.

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie kupić ręczną wciągarkę łańcuchową lub linową, to z pewnością zainteresują Cię profesjonalne wciągarki ręczne Eurotech. Wspomniana marka jest dostawcą niezawodnych systemów transportu bliskiego stosowanych w przemyśle oraz branży usługowej. Skontaktuj się z ich przedstawicielem i odkryj szereg atutów urządzeń do podnoszenia i przesuwania ciężkich ładunków oferowanych przez Eurotech!