Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Jaki rodzaj akumulatorów do elektronarzędzi wybrać?

Popularność elektronarzędzi akumulatorowych to przede wszystkim konsekwencja wejścia na rynek nowej generacji baterii o większych pojemnościach, oferujących dostęp do większej mocy, łatwych w użytkowaniu, których nie trzeba formatować i które dość szybko się ładują.

elektronarzędzia akumulatorowe

Popularność elektronarzędzi akumulatorowych to przede wszystkim konsekwencja wejścia na rynek nowej generacji baterii o większych pojemnościach, oferujących dostęp do większej mocy, łatwych w użytkowaniu, których nie trzeba formatować i które dość szybko się ładują. Oczywiście dobrze zaopatrzony sklep z narzędziami wciąż powinien oferować baterie starszego typu, niklowo-kadmowe lub niklowo-metalowo-wodorowe, ale obecnym standardem są baterie litowo-jonowe dostępne w szerokim wyborze typów.

Napięcie baterii Li-Ion do elektronarzędzi

Przeglądając oferty wielu sklepów narzędziowych, natknąć można się na dwa podstawowe rodzaje elektronarzędzi akumulatorowych. Narzędzia tanie zwykle zasilane są przez akumulatory o napięciu 12V, a droższe zasilane są bateriami 18V i większymi. W sprzedaży zaczynają pojawiać się również akumulatory o wysokim napięciu 36V. To sprzęt na razie dość drogi, przeznaczony do obsługi elektronarzędzi wymagających większej mocy, dedykowany zastosowaniom profesjonalnym. Zasadniczo można wskazać, że im wyższe napięcie, tym większą moc może wygenerować bateria. Dlatego monterzy odwiedzający sklep z narzędziami, zwykle od razu swój wzrok kierują na półki z elektronarzędziami wyposażonymi w akumulatory 18V lub o większym napięciu.

Dlaczego napięcie prądu baterii jest takie ważne?

Ceny akumulatorów oferowanych przez sklepy z narzędziami w bezpośredni sposób wynikają ze znamionowej wartości napięcia prądu, co jest konsekwencją konieczności zastosowania innej konstrukcji i wyposażenia akumulatora w większą liczbę ogniw. Wartość napięcia prądu ma bezpośrednie przełożenie na moc elektronarzędzia. Dlatego im większa jest to wartość, tym większą moc może wygenerować bateria, tym samym zapewniając możliwość obsługi narzędzi o lepszych parametrach technicznych, dedykowanych realizacji prac pół i w pełni profesjonalnych. Akumulatory 12V są w tej chwili sprzętem polecanym głównie do narzędzi przeznaczonych do użytkowania amatorskiego, do zastosowań okazjonalnych. Fachowcy korzystają z akumulatorów 18V i mocniejszych. Oczywiście każdy profesjonalny sklep z narzędziami powinien mieć w swojej ofercie oba typy baterii.

Dla osób rzadko sięgających po akumulatorowe elektronarzędzia optymalnym wyborem są dość małe i lekkie akumulatory litowo-jonowe o napięciu 12V. Mocniejsze baterie o większym napięciu są polecane osobom korzystającym z elektronarzędzi codziennie w pracy, instalatorom, elektrykom i budowlańcom. Takie baterie można dziś kupić w większości sklepów z narzędziami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ich ceny stopniowo spadają.

Artykuł sponsorowany

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.