Staubli-Łódź Sp. z o.o.	Gryfilen - Grupa Azoty

Artykuł Dodaj artykuł

Program ERP do zarządzania produkcją. Jakie powinien mieć możliwości?

Odpowiednio skonfigurowany system zarządzania produkcją klasy ERP zapewnia wiele korzyści operacyjnych, strategicznych i organizacyjnych. Pozytywnie wpływa na redukcję kosztów i poprawę wydajności, a także ułatwia planowanie dostaw i zarządzanie produkcją. Dlaczego jeszcze warto go wybrać? Sprawdź koniecznie!

Program ERP do zarządzania produkcją. Jakie powinien mieć możliwości?

Odpowiednio skonfigurowany system zarządzania produkcją klasy ERP zapewnia wiele korzyści operacyjnych, strategicznych i organizacyjnych. Pozytywnie wpływa na redukcję kosztów i poprawę wydajności, a także ułatwia planowanie dostaw i zarządzanie produkcją. Dlaczego jeszcze warto go wybrać? Sprawdź koniecznie!

Dlaczego program klasy ERP?

Przedsiębiorstwa produkcyjne nieustannie dostosowują się do wymagań rynku, starając się sprostać wymaganiom klientów oraz wyprzedzić konkurencję. Pomocne są w tym zintegrowane narzędzia informatyczne, które grupują informacje i ułatwiają pracę zespołową.

Dlatego firmy inwestują w wysokiej klasy urządzenia i rozwiązania IT pozwalające na skrócenie cyklów produkcyjnych, usprawnienie procesów biznesowych i zwiększenie wydajności.

Wszystkie te procesy oraz dane można zgrupować i połączyć w jednym systemie ERP, który ułatwia podejmowanie decyzji i wykonywanie zadań zarówno kadrze zarządzającej, jak i zwykłym pracownikom. Program do zarządzania firmą korzystnie wpływa również na jakość produktów i kontrolę pracy, a finalnie na wyniki finansowe.

Pełna integracja i wykorzystanie wszystkich zasobów

Bardzo niewygodnie korzysta się z rozproszonych, znajdujących się w różnych systemach zasobów. Takie informacje są również trudne w analizie i dlatego często nie mają praktycznego zastosowania.

Zupełnie inaczej jest w przypadku ERP, które jest narzędziem do integracji różnych danych organizacyjnych. Znajdujące się w jednym systemie zasoby są łatwo dostępne dla użytkowników, którzy mogą je w dowolny sposób przetwarzać. Dzięki temu nie ma potrzeby inwestowania w wiele programów produkcyjnych, magazynowych czy księgowych. Wszystkie funkcje otrzymujesz w zintegrowanym systemie z w wieloma danymi.

ERP eliminuje nadmiarowość i pomaga zachować spójność, dokładność i jakość danych. Ponadto skonsolidowane zasoby umożliwiają zwiększenie wydajności i produktywności pracowników.

Na tym korzyści się nie kończą. Systemy ERP zapewniają doskonałe bezpieczeństwo. Wszelkie informacje, które wprowadzasz do programu, są właściwie chronione hasłami dostępu, szyfrem lub w inny spersonalizowany sposób. Dodatkowo dostawca ERP cyklicznie aktualizuje system, minimalizując ryzyko kradzieży danych.

Harmonogramowanie i planowanie produkcji

ERP pozwala również na planowanie i rozliczanie produkcji, co przekłada się na zwiększenie wydajności i mniejszą liczbę przestojów. Zapewnia porządek w harmonogramach produkcji, sprzedaży, zaopatrzenia i zapasów. Pomaga generować prognozy i raporty na podstawie historycznych transakcji.

Zintegrowany system pozwala na uniknięcie wielu problemów poprzez zminimalizowanie sytuacji braku lub nadmiaru zapasów. Ponadto jego inteligentne funkcje sprawiają, że planiści mogą przetwarzać nawet bardzo złożone informacje.

Dowiedz się Harmonogramowanie produkcji – czym jest? Dlaczego pomoże zwiększyć wydajność

Przyjazne dla użytkownika moduły ERP sprawiają, że praca jest łatwiejsza i mniej stresująca. Dzięki ERP nie ma już potrzeby ręcznego pobierania danych i spędzania wielu godzin na tworzeniu raportów. Użytkownicy mogą przewidywać przyszłe zapotrzebowanie i odpowiednio projektować plany zapotrzebowania na materiały.

Tworzenie zleceń produkcyjnych

System ERP Produkcja umożliwia także tworzenie zleceń produkcyjnych. Zamówienia te określają ilości i terminy wykonania produkowanych elementów. Zawierają również listy wymaganych zasobów, wyodrębnione z głównego zestawienia materiałów.

Dodatkowo użytkownik może zgłosić przyjęcia produkcyjne i przesunięcia komponentów. System może być dowolnie skonfigurowany i  obsługiwać transakcje na zamówienie klienta lub produkcję na magazyn.

Zobacz oprogramowanie ERP dla firm z branży produkcyjnej

Zlecenie produkcyjne jest również połączone ze sprzedażą, co dodatkowo ułatwia planowanie. Dzięki temu gotowe materiały i wyroby są automatycznie pobierane z magazynu w momencie wystawienia konkretnego dokumentu.

Tego typu moduł ERP jest wykorzystywany do zarządzania produkcją, robocizną oraz innymi zasobami w określonych ramach czasowych. Dodatkowo umożliwia tworzenie raportów i szybkie reagowanie na sytuacje kryzysowe.

Kontrola jakości i analizy wydajności

System ERP stanowi doskonałe narzędzie do zarządzania procesami przedsiębiorstwa, ponieważ zapewnia dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Ułatwia również kontrolę jakości na każdym etapie produkcji.

Procesy te różnią się w zależności od branży, wielkości firmy oraz decyzji zarządu. Czasami sprawdzana jest próbka z każdej partii towaru, a innym razem może to być jedynie formalna procedura dotycząca kontroli dokumentów.

ERP pozwala na wprowadzenie do systemu wszelkich danych z przeprowadzonej kontroli jakości. Dodatkowo umożliwia generowanie zbiorczych informacji i wykonanie analizy wydajności pracy. Służą do tego różnego rodzaju miary, jak na przykład wskaźnik efektywności produkcji.

Poznaj możliwości Microsoft Dynamics 365 Business Central

System ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central jest inteligentnym rozwiązaniem, ułatwiającym zarządzanie firmą produkcyjną. Działa jak samoregulujący się, precyzyjny mechanizm i łatwo dopasowuje się do zmiennych warunków otoczenia.

Bez problemu można go również dostosować do potrzeb konkretnej firmy i posiada wiele praktycznych modułów. Efektem jego wdrożenia jest poprawa wydajności i rentowności przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zalet systemu, skontaktuj się z konsultantem NMI ERP.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.