Tworzywa sztuczne odgrywają ogromną rolę w naszym codziennym życiu. Ich wszechstronność, lekkość i trwałość sprawiają, że są one wykorzystywane w różnorodnych dziedzinach. Jednak rosnąca produkcja i konsumpcja tworzyw sztucznych niesie ze sobą również negatywne skutki dla środowiska. Dlatego coraz więcej uwagi zwraca się na ich recykling. Sprawdźmy w artykule, które z tworzyw sztucznych kwalifikują się do wtórnego użytku!
Dzisiejszy zglobalizowany rynek stawia klientów przed trudnymi wyborami zakupowymi. Porównują oni nie tylko właściwości produktów i ich cenę, ale zwracają również uwagę na estetykę oraz funkcjonalność opakowań. Nie da się ukryć, że pierwszy kontakt konsumenta z produktem ma ogromne znaczenie dla podejmowanej decyzji zakupowej, dlatego opakowania stały się ważnym elementem strategii marketingowej.
24 kwietnia br. w siedzibie firmy Dopak we Wrocławiu odbyła się konferencja "Recykling 360 - wyzwania i szanse". Wydarzenie zgromadziło czołowych ekspertów z dziedziny nauki, przemysłu oraz przedstawicieli branży zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych i recyklingiem.
Zapraszamy na pierwszą edycję Konferencji Odpady ulegające biodegradacji – energia i recykling, która odbędzie się w Gdyni w dniach 27-29 lutego 2024 r. w Hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront.
Nowa butelka PET firmy Sidel została zaprojektowana tak, aby zapewnić większą przewagę konkurencyjną producentom płynnych produktów mlecznych.
Recykling i skup olejów zużytych odgrywają istotną rolę w ochronie środowiska i gospodarce odpadami. Proces ten nie tylko przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów, ale także stanowi ważne źródło surowców wtórnych. Przyjrzymy się, jak funkcjonuje system skupu oraz recyklingu olejów zużytych.
Pomimo wrażenia, że młodsze pokolenia są bardziej świadome i wrażliwe na tematy związane z ekologią, to boomerzy posiadają lepsze nawyki w kwestii recyklingu niż generacja Z i milenialsi – wynika z nowego badania, przeprowadzonego na zlecenie DS Smith, globalnego lidera w zakresie produkcji zrównoważonych opakowań. Trudno dostępne w miejscach publicznych pojemniki do recyklingu, brak wiedzy i wątpliwości związane z zanieczyszczonymi opakowaniami to główne czynniki, z powodu których zmiana nawyków „Zetek” jest tak problematyczna.
ALPLA powołuje do życia międzynarodowe stowarzyszenie promujące odpowiedzialne wykorzystanie tworzyw sztucznych. promowanie rzetelnej wiedzy o materiałach plastikowych, wspieranie ich zrównoważonych zastosowań oraz rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez lepsze wykorzystanie i kontrolę nad obiegiem PET i innych polimerów.
Upowszechnienie tworzyw sztucznych w połowie ubiegłego wieku zmieniło świat. Polimery wydawały się rozwiązaniem idealnym: tani i wszechstronny, łatwy do przetworzenia surowiec zamieniał się w fabrykach w sprzęty gospodarstwa domowego, odzież, samochody i samoloty, opakowania oraz całą masę artykułów codziennego użytku. Jednak przy wszystkich swych zaletach plastik szybko ujawnił swoją zasadniczą wadę: czas jego naturalnego rozkładu trwa wieki (dosłownie). Gdy więc plastikowe śmieci zasypały świat, „cudowny” materiał stał się globalnym problemem.
Wśród konsumentów dość powszechnym przekonaniem jest to, że kartony wielomateriałowe na napoje są przyjazne dla środowiska i wygrywają na tym polu z opakowaniami wyprodukowanymi z PET.
Plastikowe butelki są wykorzystywane na całym świecie. Najczęściej używane jako opakowania dla napojów sprawdzają się również w wielu innych zastosowaniach i mogą być z powodzeniem użyte w wielu miejscach. Stanowią bardzo wyjątkowe rozwiązania, nad którymi jak najbardziej warto się zastanowić.
Nie sposób wymienić wszystkich zalet materiałów kompozytowych. Są wytrzymałe, lekkie oraz łatwe w użytkowaniu i konserwacji, Jednak ze względu na skomplikowaną strukturę, ich powrót do obiegu nie został jeszcze wystarczająco dopracowany. Zasady racjonalnego gospodarowania odpadami są proste - projektowanie i wytwarzanie materiałów powinno umożliwiać ich dalszy recykling. Choć w Polsce procesy odzyskiwania materiałów kompozytowych są nadal bardziej kosztowne w porównaniu do ich składowania, w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się bardziej restrykcyjnych przepisów w tym zakresie. A jak wygląda to obecnie?
W czasach, w których zrównoważony rozwój definiuje przyszłość produkcji, przemysł tworzyw sztucznych stoi przed pilnym wyzwaniem – jak sprawić, by procesy produkcyjne były nie tylko bardziej wydajne i rentowne, ale także przyjazne dla środowiska.
W obliczu rosnącej produkcji tworzyw sztucznych, która może osiągnąć 1 miliard ton rocznie do 2050 roku, wyzwania zrównoważonego rozwoju stają się coraz bardziej palące. Fundacja Ellen MacArthur alarmuje, że bez odpowiedzialnego wykorzystania i lepszego recyklingu materiałów, cel Unii Europejskiej dotyczący pierwszego klimatycznie neutralnego kontynentu może nie zostać osiągnięty.
Nowe przepisy dotyczące recyklomatu mają na celu wprowadzenie systemu kaucyjnego do Polski do 2025 roku. To nie jest jedynie koncepcja, ale konkretny cel zgodny z wytycznymi Unii Europejskiej. Choć nowy system przyniesie ze sobą wyzwania, technologia jest już dostępna i gotowa do wdrożenia.