Już po raz czwarty ML Polyolefins wyróżniło świadectwami Packaging Circular Economy przedsiębiorstwa, które dbają o prawidłowe zagospodarowanie odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.
Produkujemy coraz więcej odpadów komunalnych! Przyczyną jest nie tylko większa podaż produktów oraz wzrost zamożności społeczeństwa, ale także... pandemia koronawirusa.
Recykling to kluczowy element współczesnej transformacji gospodarczej, a powtórne wykorzystanie surowców jest obecnie jednym z najważniejszych tematów w Polsce. System kaucyjny, będący jednym z narzędzi wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym, to krok w dobrym kierunku. Jeśli chcemy realnie oszczędzać energię, chronić środowisko i zachować bioróżnorodność, recykling musi działać skutecznie i systemowo. Właśnie pod takim hasłem odbyło się tegoroczne Forum Recyklingu, jedno z najważniejszych wydarzeń dla przedstawicieli branży recyklingowej w Polsce. Jakie są wnioski po tym spotkaniu?
Gospodarka odpadowa w Polsce poprawia się z każdym rokiem, ale wskaźniki recyklingu wciąż są zbyt niskie. Przyczyny takiego stanu rzeczy leżą nie tylko w edukacji, ale również w projektach wiat śmietnikowych oraz małej ilości kontenerów. Problem rozwiązuje system opracowany przez polski start-up
Według raportu Deloitte, całkowity koszt wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce może przekroczyć 14 mld zł. Ta liczba dobrze obrazuje skalę wyzwania, przed jakim stoi zarówno sektor handlu detalicznego, jak i cała branża napojowa. Od października br. każde opakowanie objęte kaucją będzie musiało zostać przyjęte z powrotem w sklepie, a jego wartość rozliczona zgodnie z nowymi zasadami. Oznacza to, że właściciele sklepów - od największych sieci po niewielkie, rodzinne punkty handlowe - staną się jednym z kluczowych ogniw systemu, który ma nie tylko zwiększyć poziom recyklingu, ale także zbliżyć Polskę do celów gospodarki obiegu zamkniętego.
W zakładach produkcyjnych, obok wytwarzanych wyrobów, najczęściej powstają również produkty uboczne - odpady. Postępowanie z nimi jest ściśle określone w Ustawie o odpadach oraz licznych aktach wykonawczych. Zgodnie z nimi, nieprawidłowy sposób obchodzenia się z odpadami poprodukcyjnymi może skutkować wysokimi karami.
Najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie recyklingu, gospodarki obiegu zamkniętego oraz unikalna Strefa Kaucji, w której zaprezentowane zostaną technologie wspierające wdrażanie systemu kaucyjnego w Polsce – to tylko część atrakcji tegorocznej edycji targów POLECO. W programie nie zabraknie także debat i konferencji z udziałem niemal 100 ekspertów, którzy podejmą najważniejsze wyzwania stojące przed gospodarką i środowiskiem.
System kaucyjny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym, jednak jego skuteczność zależy nie tylko od przepisów i infrastruktury technicznej, lecz także od poziomu wiedzy oraz zrozumienia zasad jego działania przez uczestników rynku. Doświadczenia krajów europejskich pokazują, że sprawny system zwrotu opakowań wymaga równoległego rozwoju technologii, organizacji procesów logistycznych oraz konsekwentnej komunikacji z konsumentami i detalistami. Bez dostępu do rzetelnych informacji nawet najlepiej zaprojektowane rozwiązania mogą napotykać bariery w codziennym użytkowaniu.
9 na 10 Polaków wie o istnieniu systemu kaucyjnego, a ponad 60 proc z niego korzysta. Największą motywacją do segregowania opakowań jest dla nas zwrot kaucji oraz możliwość recyclingu odpadów. Takie wyniki przynosi sondaż instytutu IQS dla ALPLA. Przypadający 18 marca Światowy Dzień Recyklingu to dobra okazja, by sprawdzić, jak Polacy podchodzą do oddawania opakowań po pół roku od wejścia w życie systemu kaucyjnego, mającego niebagatelny wpływ na recykling tworzyw sztucznych.
Branża recyklingu tworzyw sztucznych przechodzi najtrudniejszy okres od lat. Przepisy wymagają coraz większego udziału surowca z recyklingu, a jednocześnie europejskie zakłady masowo wstrzymują produkcję i zamykają linie. Dla firm produkcyjnych i przetwórczych oznacza to jedno: dostęp do sprawdzonego odbiorcy odpadów i zarazem dostawcy surowca wtórnego stał się realnym wyzwaniem biznesowym.
W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, transformacją gospodarki w kierunku obiegu zamkniętego oraz dynamicznymi zmianami legislacyjnymi, branża ochrony środowiska i gospodarki komunalnej potrzebuje miejsca do prezentacji innowacji, wymiany doświadczeń i budowania relacji biznesowych. Taką przestrzenią są Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO, które odbędą się 6-8 października 2026 roku w Poznaniu.
Już tylko tydzień pozostał do XXI Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.
Innowacyjna platforma internetowa i najnowsze modele rozdrabniaczy przemysłowych dla branży gospodarki odpadami, urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję do recyklingu, inteligentny kosz na śmieci, pojazdy do branży komunalnej, a także nowy model Ekozgniatarki – to tylko część nowoczesnych rozwiązań zaprezentowanych już od 8 do 9 marca podczas 23. edycji Targów Ekotech w Targach Kielce. W tym samym czasie odbędą się jubileuszowe Targi Enex.
ALPLA powołuje do życia międzynarodowe stowarzyszenie promujące odpowiedzialne wykorzystanie tworzyw sztucznych. promowanie rzetelnej wiedzy o materiałach plastikowych, wspieranie ich zrównoważonych zastosowań oraz rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez lepsze wykorzystanie i kontrolę nad obiegiem PET i innych polimerów.
1 października 2025 roku polski rynek detaliczny wkroczył w nową epokę - od tego dnia zaczął obowiązywać system kaucyjny, który od miesięcy był przedmiotem dyskusji w branży i wśród konsumentów. Z jednej strony to rozwiązanie powszechnie postrzegane jako krok milowy w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, z drugiej - ogromne wyzwanie organizacyjne i finansowe, szczególnie dla mniejszych punktów handlowych.