Nowe regulacje i polityka klimatyczna Unii Europejskiej mają na celu promowanie zrównoważonego rozwoju i zmniejszenie wpływu działalności człowieka na środowisko. Targi POLECO stanowią doskonałe miejsce do zapoznania się z najnowszymi technologiami i trendami w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego oraz adaptacji do zmian klimatu.
W dniach 2-3 grudnia odbędzie się zupełnie nowa inicjatywa Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC) – TECHCO Forum. Wydarzenie łączy w sobie aż trzy dobrze znane projekty PIPC. W trakcie nowego forum zaprezentowane zostaną najważniejsze, aktualne tematy, które są istotne nie tylko dla sektora chemicznego.
Od 1 października 2025 roku w Polsce wejdzie w życie nowy system kaucyjny, który całkowicie zmieni sposób rozliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Gminy stracą możliwość raportowania odzysku butelek PET i szkła, ponieważ od teraz ich recykling będzie rozliczany przez producentów i sieci handlowe. W efekcie samorządy muszą znaleźć nowe sposoby na spełnienie unijnych norm recyklingowych. Jakie działania mogą podjąć, by zapełnić powstałą lukę?
Elesa+Ganter wprowadziła na rynek innowacyjne rozwiązanie dla branży maszyn i urządzeń: zestawy kołowe ze zintegrowaną stopą wahliwą z serii RLE. Nowe produkty o oznaczeniach RLE.FF-N i RLE.F8-N to unikalne rozwiązanie do zastosowań, w których wymagana jest zarówno mobilność, jak i stabilność urządzenia. Wykonane z blachy ocynkowanej oraz technopolimeru, nowe zestawy kołowe są dostępne w trzech różnych średnicach. Zapewniają wytrzymałość i wszechstronność w różnych środowiskach pracy.
W ofercie Elesa+Ganter pojawiły się nowe uchwyty i zawiasy. Uchwyty z serii GN 939, znakomicie sprawdzą się w przypadku mocowania osłon stałych natomiast zawiasy GN 938 polecane są m.in. do mocowania szklanych, bezramowych drzwi.
Kędzierzyńska spółka Grupy Azoty zawarła umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie projektu pod nazwą „Nowe biodegradowalne formulacje polilaktydu plastyfikowanego bioplastyfikatorami, przygotowanie tworzyw w postaci granulatów i folii, cyfryzacja i automatyzacja procesów laboratoryjnych”. Kwota dofinansowania wynosi 3,2 mln zł, co stanowi 55% wydatków kwalifikowanych projektu.
Coraz więcej pracowników przechodzi na emerytury i ważne staje się przekazywanie wiedzy i zachowanie jej w organizacji.
Walne Zgromadzenie Fertilizers Europe powołało dwóch reprezentantów Grupy Azoty do swojego Zarządu. Marek Kapłucha został mianowany na wiceprezesa zarządu na kolejną dwuletnią kadencję. Andrzej Skolmowski po raz kolejny objął stanowisko członka zarządu oraz przewodniczącego Komitetu Statystyk.
Elesa+Ganter rozbudowała grupę standardowych elementów w wykonaniu higienicznym o nowe produkty. Na grupę tę składają się elementy spełniające restrykcyjne wymogi higieniczne, określone przez EHEDG (European Hygienic Engineering & Design Group). Rekomenduje się je do stosowania w najbardziej wymagających aplikacjach, w szczególności w maszynach przetwórstwa spożywczego i branży farmaceutycznej.
System kaucyjny – nowe obowiązki przedsiębiorców wprowadzających napoje w opakowaniach oraz prowadzących jednostki handlowe wynikające ze zmiany przepisów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Firma Elesa+Ganter roszerzyła ofertę przekładni o nowe modele – przekładnie stożkowe GN 3971 oraz przekładnie ślimakowe GN 3975. Nowe produkty są polecane do stosowania tam, gdzie konieczne jest kątowe przeniesienie napędu. Dotyczy to przede wszystkim mechanizmów ręcznych i wolnobieżnych. Uszczelniona obudowa nowych przekładni zabezpiecza je przez zanieczyszczeniami. Przekładnie są w pełni bezobsługowe i nasmarowane trwale smarem stałym.
Pozostawienie nieosłoniętych kroki to tylko pozorna oszczędność przy budowie dachu i systemów rynnowych.
Rada Nadzorcza Grupy Azoty 2 marca 2026 r. powołała nowy Zarząd XIII kadencji, powierzając funkcję Prezesa Zarządu Marcinowi Celejewskiemu oraz funkcję Wiceprezesa Zarządu Małgorzacie Królak. Jednocześnie do czasowego pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu – na okres do trzech miesięcy – delegowana została Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Aleksandra Machowicz-Jaworska. Nowe kierownictwo rozpoczyna etap głębokiej restrukturyzacji Grupy Azoty – jednego z kluczowych graczy europejskiego rynku nawozowo-chemicznego - skoncentrowanej na odbudowie stabilności finansowej, maksymalizacji efektywności aktywów przemysłowych oraz ukierunkowaniu działalności na segmenty o najwyższym potencjale wzrostu.
Produkt w postaci półtrwałej umożliwiający wielokrotne oddzielanie
Trwa realizacja działań w ramach projektu „Rozwój technologii wytwarzania kompozycji polimerowych z recyklatem gumy oponowej w kierunku poszukiwania nowych produktów”.