Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Rośnie rynek odpadów

Już wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Nowelizacja ustawy, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2012 roku zrewolucjonizuje rynek odpadów. Według statystyk Polak wytwarza rocznie 316 kg śmieci, przy unijnej średniej powyżej 500 kg.

Już wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Nowelizacja ustawy, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2012 roku zrewolucjonizuje rynek odpadów. Według statystyk Polak wytwarza rocznie 316 kg śmieci, przy unijnej średniej powyżej 500 kg.

- Gminy będą miały półtora roku na objęcie wszystkich mieszkańców obowiązkowymi opłatami, a to znaczy, że na rynku pojawią się setki ton śmieci, które były nazwijmy to umownie „utylizowane” w domowych kotłowniach, ogródkach lub co jeszcze gorsze w okolicznych lasach – wyjaśnia Maciej Błasiak, prezes zarządu spółki BIOERG SA.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy wytwarzają rocznie 12 mln ton odpadów komunalnych, z czego zbieranych jest 10 mln ton. Według GUS systemem zbiórki jest objętych tylko 79 proc. mieszkańców. Tymczasem, ten gigantyczny rynek wart jest już dziś 5 mld złotych. Objęcie nim wszystkich odpadów – co ma na celu nowelizacja ustawy – to kolejny miliard złotych wartości.

- To jedna strona medalu. Po drugiej jest konieczność znalezienia sposobu na rozsądne zagospodarowanie nowego strumienia odpadów. Z dnia na dzień nie uda się przygotować setek hektarów nowych składowisk, a poza tym, na pewno nie tędy droga – uważa prezes Błasiak. – Dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu na masową skalę opakowań kompostowalnych, które nie zapełniają składowisk na setki lat, tylko ulegają szybkiemu rozkładowi do nieszkodliwego kompostu. Tym bardziej, że opakowania mogą stanowić według różnych szacunków do kilkudziesięciu procent „nowych” śmieci – dodaje.

Edukacja, przede wszystkim

Niecały miesiąc temu, BIOERG złożył do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz do Komisji Europejskiej wniosek o udzielenie dofinansowania przedsięwzięcia w ramach programu LIFE+. Tytuł przedsięwzięcia to Polska Kampania Informacyjna Na Rzecz Opakowań Przyjaznych Środowisku i Zrównoważonego Zarządzania Odpadami Plastikowymi, skrót: ENV-Pack. Złożony wniosek ma na celu dofinansowanie przez KE i NFOŚ w 95% szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej o łącznym budżecie ponad 14,5 mln zł, gdzie wnioskodawcą oraz głównym beneficjentem jest BIOERG.

- Powtarzamy to przy każdej okazji, produkowana w ciągu niecałej sekundy tradycyjna torba foliowa rozkłada się od 100 do 400 lat, tymczasem codziennie do polskich domów trafia kilka milionów takich opakowań. Jeżeli szybko nie upowszechnimy stosowania opakowań kompostowalnych, wkrótce będziemy mieszkać na wysypisku śmieci. A torba kompostowalna po kilkudziesięciu dniach w warunkach sprzyjających kompostowaniu ulega całkowitemu rozkładowi, tworząc przyjazny dla środowiska humus. Tylko żeby ludzie to wiedzieli i potrafili odróżnić prawdziwą torbę kompostowalną od pseudo przyjaznych dla środowiska konieczna jest edukacja, a wtedy świadomi klienci będą podejmowali świadome decyzje – zdecydowanie zapewnia Maciej Błasiak.

Bioerg spółka akcyjna należąca do Grupy Kapitałowej ERG S.A. zajmuje się produkcją i sprzedażą opakowań kompostowalnych i biodegradowalnych. Spółka od marca tego roku jest notowana na rynku Newconect. W pierwszym półroczu 2011 roku osiągnęła 162 tys. zł zysku netto przy przychodach 732 tys. zł. Przychody za okres pierwszych 6 miesięcy 2011 roku były ponad 2 krotnie wyższe od przychodów osiągniętych przez spółkę w całym 2010 roku.

Podobne artykuły