Staubli-Łódź Sp. z o.o.
Grupa Azoty S.A.

Artykuł Dodaj artykuł

Historia DOMGOSU

Historia raciborskiej fabryki DOMGOS od lat łączona jest z produkcją artykułów gospodarstwa domowego. Jednakże budynek DOMGOSU ma swoją historię powiązaną z zupełnie inną gałęzią przemysłu.

Logo DOMGOSHistoria raciborskiej fabryki DOMGOS od lat łączona jest z produkcją artykułów gospodarstwa domowego. Jednakże budynek DOMGOSU ma swoją historię powiązaną z zupełnie inną gałęzią przemysłu.

W XIX w. budynek DOMGOSU przy Bosackiej 52 mieścił słynne w całych Niemczech przedsiębiorstwo "Hermann Reiners&Sohne", które stworzyło w Raciborzu duży ośrodek przemysłu tytoniowego. Firma w najlepszych latach zatrudniała tysiąc osób w fabryce macierzystej i ośmiu filiach. W pierwszych latach XX wieku fabryki Reinersa produkowały 100 milionów cygar rocznie. W tamtych czasach aż 30% populacji Raciborza pracowało w przemyśle tytoniowym lub przy uprawie tytoniu. Rzeczą wartą podkreślenia jest fakt, że do pracy w fabryce Reinersa przy ręcznej produkcji cygar zatrudniano przede wszystkim kobiety dla których nie było miejsca w innych gałęziach przemysłu.

W roku 1945 przedsiębiorstwo "Hermann Reiners" przestało istnieć a razem z nim upadł przemysł tytoniowy w Raciborzu. Po wojnie hale przy Bosackiej pełniły różne funkcje, jednak bez większego powodzenia. Decydujące zmiany nastąpiły dopiero pod koniec lat '60.

Narodziny DOMGOSU

W roku 1969 budynek przy Bosackiej został przejęty przez rzeszowski Zelmer. Raciborski zakład od razu wziął się do pracy: już w roku następnym produkcja wyniosła 10 tys. froterek o wartości 250 milionów złotych. W latach '70 przedsiębiorstwo  zatrudniało 500 osób, z czego ponad 80% stanowiły kobiety. W 1977 r. zakład usamodzielnił się i przyjął nazwę Raciborska Fabryka Sprzętu Domowego DOMGOS (od "domowe gospodarstwo"). Produkowano tu artykuły AGD w blisko 40 asortymentach; między innymi odkurzacze, froterki, młynki do kawy czy też czajniki bezprzewodowe dla których komponenty sprowadzano z Wielkiej Brytanii. W tamtych czasach sprzęt z DOMGOSU, jako nowoczesny i niezawodny, cieszył się uznaniem w kraju i za granicą. Duże partie towaru szły na eksport. Chłonny był zwłaszcza rynek ZSRR. Zakład wytwarzał także części do przemysłu samochodowego (komponenty do Fiata), branży komputerowej (obudowy komputerowe dla i montaż monitorów komputerowych dla gliwickiego Elzabu) oraz worki oddechowe dla górnictwa.

Fotografia przedstawiająca budynek DOMGOSu z lat 80, DOMGOS
Fotografia przedstawiająca budynek DOMGOSu z lat 80.

Trudne czasy przełomu

Przemiany które nastąpiły w Polsce po '89 r. to początek końca wielu zakładów. Kłopoty nie ominęły również DOMGOSU. Funkcjonowanie firmy w nowych realiach rynkowych okazało się bardzo trudne, nawet pomimo przekształceń własnościowych (utworzenia spółki z o.o. w miejsce państwowego przedsiębiorstwa). Wielkim ciosem była również powódź tysiąclecia, która zniszczyła zabudowania i maszyny. Przedsiębiorstwo dotknęły poważne kłopoty finansowe i wydawało się, że DOMGOS ostatecznie przejdzie do historii.

DOMGOS - reaktywacja

W roku 2010 zadłużony i zdewastowany DOMGOS został przejęty przez nowego właściciela i wszedł do Grupy  TBI, co wpłynęło w decydujący sposób na rozwój firmy poprzez inwestycje w sprzęt, remont hali produkcyjnej oraz reorganizację pracy. Warto podkreślić, że zgodnie ze swoistą tradycją zakładu, dotyczącą zatrudniania kobiet, obecnie kierowniczą funkcję pełni kobieta.

Obecnie firma rozwija ofertę w zakresie usług obróbki skrawaniem oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych. Posiadając jeden z większych regionie parków maszynowych DOMGOS produkuje detale dla czołowych producentów kotłów C.O. oraz komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego. Sukcesywnie zwiększa się zatrudnienie. Nawiązując do wieloletniej historii odnowiony DOMGOS chce powrócić i umocnić swoją pozycję na rynku.

Historia Domgosu:

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły