Staubli-Łódź Sp. z o.o.	Gryfilen - Grupa Azoty

Artykuł Dodaj artykuł

Instalacje przemysłowe - praktyczny poradnik

Pojęcie instalacji przemysłowych czy technologicznych jest niezwykle szerokie i zawierają się w nim wszelkiego rodzaju urządzenia, maszyny i aparatura, używane zarówno w dużych procesach przemysłowych, jak i drobnych usługach.

Pojęcie instalacji przemysłowych czy technologicznych jest niezwykle szerokie i zawierają się w nim wszelkiego rodzaju urządzenia, maszyny i aparatura, używane zarówno w dużych procesach przemysłowych, jak i drobnych usługach. Do instalacji przemysłowych zaliczyć można zatem wiele urządzeń wykorzystywanych w najróżniejszych branżach, począwszy od spożywczej, poprzez kosmetyczną, farmaceutyczną, chemiczną, a także energetyczną czy petrochemiczno-rafineryjną. Wśród nich znajdują się zarówno proste konstrukcyjnie urządzenia jak np. zbiorniki ciśnieniowe, jak również zaawansowane urządzenia filtracyjne.

Instalacje przemysłowe to także wszelkiego typu urządzenia służące do rozdrabniania, rektyfikacji, odpylania i suszenia, a także mieszania, odparowania czy destylacji. Należy przy tym pamiętać, że każda z branż charakteryzuje się innymi potrzebami i specyfiką, dlatego też niezwykle istotne jest, by już na poziomie projektowanie instalacji przemysłowych zwrócić na to szczególną uwagę. Które kwestie są najważniejsze?  

Naturalnym jest, że projektowanie instalacji dla przemysłu spożywczego wymaga spełnienia zupełnie innych warunków niż projektowanie ich dla branży chemicznej czy energetycznej. Pod uwagę należy wziąć chociażby kwestie eksploatacji urządzeń i materiału używanego do ich wykonania, te bowiem w niektórych przypadkach mogą być ściśle określone. Na przykład w przypadku filtrów, urządzenia o zupełnie innej konstrukcji będą potrzebne do usuwania zanieczyszczeń metalicznych (filtry magnetyczne), a inne do odpylania gazów czy oczyszczania substancji o dużej lepkości. Warto zwrócić również szczególną uwagę na problem optymalizacji kosztów produkcji – zastosowanie pewnych rozwiązań może nieść za sobą mniejsze koszty, ale nie oznacza to automatycznie, że wpłynie to korzystnie na późniejszą jakość i tempo produkcji. Z tego względu zawsze należy wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, które pozwoli jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby inwestora. Dobrze i starannie przygotowany projekt minimalizuje ryzyko pomyłek przy późniejszym procesie prefabrykacji czy montażu instalacji.

Na rynku znaleźć można wiele firm specjalizujących się w projektowaniu i montażu instalacji przemysłowych, warto więc wybrać tę możliwie najbardziej sprawdzoną i zaufaną, co zagwarantuje pewną jakość i dobór najlepszych rozwiązań. Ważne jest, by wybrana firma dysponowała też odpowiednim wsparciem projektowym i technicznym w zakresie doboru odpowiednich technologii i urządzeń – wszystko to pozwoli mieć pewność, że proces projektowania instalacji oddany jest w ręce doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców.

Artykuł reklamowy

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.