Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Czyszczenie suchym lodem - poznaj wiele zastosowań!

Suchy lód jest wykorzystywany w różnorodnych dziedzinach naszej gospodarki. W branży rozrywkowej używany jest podczas imprez do stworzenia efektownie wyglądającego dymu. Znajduje też zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba obniżenia temperatury, a więc na przykład podczas transportu produktów spożywczych, leków czy chemikaliów.

Suchy lód jest wykorzystywany w różnorodnych dziedzinach naszej gospodarki. W branży rozrywkowej używany jest podczas imprez do stworzenia efektownie wyglądającego dymu. 

Czyszczenie suchym lodem - poznaj wiele zastosowań!
najduje też zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba obniżenia temperatury, a więc na przykład podczas transportu produktów spożywczych, leków czy chemikaliów. Jest też używany w laboratoriach w celu zapewnienia optymalnych warunków potrzebnych do przeprowadzenia niektórych reakcji chemicznych.

Suchy lód znalazł też zastosowanie jako skuteczna substancja używana do czyszczenia wielu różnych powierzchni. Ten sposób usuwania zanieczyszczeń posiada wiele zalet, a szeroki zakres możliwości jakie daje sprawia, że zyskał miano nowoczesnej i nieinwazyjnej metody czyszczenia przemysłowego.

Czym jest suchy lód?

Pod względem chemicznych suchy lód to dwutlenek węgla znajdujący się w stałym stanie skupienia. Jego temperatura wynosi -78,5°C, a więc jest dużo niższa niż temperatura zamarzniętej wody. Do zastosowań technologicznych wykorzystuje się go w formie granulek lub bloczków. Suchy lód to produkt bezpieczny. Jest niepalny, bezwonny i nietoksyczny, a dodatkowo ekologiczny, gdyż naturalnie występuje w środowisku, a jego wytwarzanie nie generuje toksycznych odpadów. Jedyną jego właściwością, która może stwarzać zagrożenie dla człowieka jest jego temperatura. Przy bezpośrednim kontakcie ze skórą może powodować odmrożenia, dlatego należy to mieć na uwadze podczas pracy z tą substancją.

Produkcja suchego lodu

Proces produkcji suchego lodu rozpoczyna się od szybkiego obniżenia ciśnienia w komorze, w której znajduje się ciekły dwutlenek węgla. Tak gwałtowna zmiana tego parametru fizycznego, powoduje nagłe obniżenie temperatury i przemianę fazową, a więc zmianę stanu skupienia CO2 z ciekłego na stały. Dzięki temu tworzy się “śnieg”, który następnie, przy użyciu specjalnej formy, jest prasowany tworząc bardzo twarde granulki.

Dwutlenek węgla ma bardzo interesującą właściwość, która z pewnością jest jego niewątpliwą zaletą. Otóż powstający “śnieg” nie jest typowym lodem powstałym z wody, który możemy zobaczyć podczas każdej zimy. Pod wpływem wzrostu temperatury nie przechodzi bowiem do stanu ciekłego lecz ulega procesowi sublimacji. Proces ten polega na bezpośrednim przejściu ze stanu stałego w gazowy, przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym. Nie ma tutaj fazy ciekłej, dzięki czemu suchy lód znajduje tak szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Czyszczenie suchym lodem - poznaj wiele zastosowań!
Fot. suchylod.eu

Technologia czyszczenia suchym lodem

Proces czyszczenia rozpoczyna się od mocnego “wdmuchiwania” suchego lodu w czyszczoną powierzchnię. Dzięki temu brud ulega zamrożeniu, przez co kruszeje. Suchy lód wnika w mikroszczeliny, które się tworzą i odrywa zanieczyszczenia od powierzchni. Jest to możliwe dzięki wspomnianej wcześniej właściwości zwanej sublimacją. Stały dwutlenek węgla przechodzi od razu do stanu gazowego i “porywa” ze sobą cząsteczki brudu. W końcowej fazie brud opada, a czyszczony element wygląda jak nowy. Do przeprowadzenia takiego procesu potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i oczywiście granulki suchego lodu. Ważne jest by granulat był wysokiej jakości. Istotnym parametrem jest czas jaki minie od momentu jego wytworzenia, który nie powinien być dłuższy niż 12-16 godzin. Po tym czasie suchy lód może stracić swoją twardość i być mało skuteczny podczas czyszczenia.

Czyszczenie suchym lodem - poznaj wiele zastosowań!

Fot. suchylod.eu

Zalety czyszczenia suchym lodem

Trzeba pamiętać, iż technologia czyszczenia suchym lodem nie jest metodą ścierną (chociaż często jest określana mianem “piaskowania suchym lodem”). Pomimo, iż sam proces czyszczenia dwutlenkiem węgla przebiega dość podobnie do zwykłego piaskowania, to nie należy ona do metod strumieniowo-ściernych. Nie narusza bowiem struktury przedmiotów poddawanych czyszczeniu, dlatego możemy powiedzieć, że jest to nowoczesna i nieinwazyjna metoda usuwania trudnych zabrudzeń. Z powodzeniem możemy ją stosować, gdy mamy do czynienia z delikatniejszymi materiałami, które nie mogą być czyszczone tradycyjnymi metodami ściernymi.

Kolejną zaletą czyszczenia suchym lodem jest fakt, iż jest ona ekologiczna. Podczas całego procesu nie generujemy żadnych substancji ubocznych, pomijając oczywiście oderwany od powierzchni brud i dodatkową ilość CO2 w powietrzu. Dlatego jeśli mamy na uwadze dbałość o środowisko naturalne, warto zainteresować się tą technologią czyszczenia. Dzięki temu, iż podczas czyszczenia suchym lodem nie dochodzi do zapylenia otoczenia, możemy go z powodzeniem stosować w halach produkcyjnych czy też w innych zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie możemy użyć metody tradycyjnego piaskowania lub metod hydrodynamicznych. Dodatkowo warto wspomnieć, że ten rodzaj czyszczenia nie wymaga demontażu zabrudzonych elementów, co sprawia, że oszczędzamy czas (brak dłuższego przestoju w produkcji), a w konsekwencji także pieniądze.

Czyszczenie suchym lodem - poznaj wiele zastosowań!
Fot. suchylod.eu

Stosowanie suchego lodu ma też zalety higieniczne. Po skończonym procesie usuwania zabrudzeń, materiał uzyskuje bakteriostatyczną atmosferę, co ogranicza rozwój niekorzystnych mikroorganizmów, mogących negatywnie wpływać na stan wyczyszczonych elementów.

Suchy lód sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu

Czyszczenie suchym lodem znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba usuwania zanieczyszczeń bez użycia wody i piasku. Dzięki swym niezaprzeczalnym zaletom jest niezastąpiony podczas niszczenia brudu osadzonego na elementach zbudowanych z delikatnych materiałów. Brak zapylenia i brak pozostałości materiału ściernego sprawia, że jest to metoda, którą z powodzeniem można stosować w przemyśle spożywczym. Gdzie jeszcze ten rodzaj technologii czyszczenia znajduje swoje zastosowanie? O tym poniżej.

Przemysł motoryzacyjny

Ta gałąź przemysłu została wręcz poddana rewolucji po wprowadzeniu metody czyszczenia suchym lodem. Połączenie tej technologii i nowoczesnych urządzeń, daje bowiem możliwość skrócenia czasu czyszczenia nawet o 70%. Nie da się ukryć, iż jest to imponujący wynik. Jeśli dodamy do tego niski koszt robocizny, bezpieczeństwo, brak odpadów oraz wysoką wydajność i jakość czyszczenia możemy dojść do wniosku, iż jest to najlepsza metoda usuwania zabrudzeń w przemyśle motoryzacyjnym. Szczególnie efektywne zastosowanie technologii piaskowania suchym lodem możemy uzyskać podczas czyszczenia elementów takich jak np.:

  • różnego rodzaju formy odlewnicze
  • powłoki elektroforetyczne
  • linie spawalnicze
  • rodzennice
  • korpusy skrzyni biegów.

Czyszczenie suchym lodem - poznaj wiele zastosowań!
Fot. suchylod.eu

Przemysł lotniczy

W przemyśle lotniczym czyszczenie suchym lodem pozwala zoptymalizować czas i koszty usuwania zabrudzeń. Możliwe jest to dzięki braku konieczności demontowania urządzeń i czyszczeniu w temperaturze roboczej. Dzięki tej technologii szybko i skutecznie usuniemy różnego rodzaju zabrudzenia takie jak żywica epoksydowa silikony, węgiel, grafit itp. Możemy też być pewni, że podczas całego procesu zachowany zostanie kształt i wymiary poszczególnych elementów i urządzeń, co jest niezmiernie istotne w przemyśle lotniczym.

Czyszczenie przemysłowych silników elektrycznych

Metoda czyszczenia suchym lodem świetnie sprawdza się w przypadku usuwania typowych zabrudzeń silników elektrycznych. Dzięki temu, iż ta technologia jest obojętna na prąd elektryczny, może być stosowana bez demontażu czyszczonych elementów, przez co znacznie obniża koszty związane z przestojami w pracy. Skutecznie przywraca sprawność nawet najbardziej zabrudzonym urządzeniom, jednocześnie poprawiając ich wydajność roboczą.

Poza wyżej wymienionymi dziedzinami przemysłu, ten rodzaj czyszczenia znajduje zastosowanie również w przemyśle gumowym, lakierniczym, drukarskim, energetycznym, drzewnym, renowacyjnym i wielu innych.

Gdzie warto skorzystać z oferty czyszczenia suchym lodem?

Podczas wyboru odpowiedniej firmy świadczącej usługi czyszczenia suchym lodem, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze czy korzysta z najwyższej jakości urządzeń. Po drugie czy posiada doświadczenie w swojej branży. Te dwa czynniki z pewnością będą cechowały wykonawcę, który doskonale wykona swoją pracę.

Przykładem godnej polecenia firmy zajmującej się technologią czyszczenia suchym lodem jest przedsiębiorstwo CIS z Częstochowy, który swoje usługi świadczy już od 2007 roku. Ponadto korzysta z urządzeń renomowanej firmy Cold Jet, dzięki czemu każde zlecenie jest wykonane na najwyższym poziomie. Wykwalifikowana kadra, a także fachowe doradztwo już na pierwszym etapie realizacji zlecenia z pewnością sprawiają, że warto skorzystać z usług właśnie tej firmy.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.suchylod.eu/o-nas

Podobne artykuły