Za nami konferencja Polska Chemia w Rozwoju Gospodarki – Wyzwania Stojące Przed Sektorem. Spotkanie było inauguracją tegorocznych wydarzeń w ramach Kampanii Polska Chemia, która jest jednym z najważniejszych projektów Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Główną ideą, konferencji było znalezienie odpowiedzi na pytania jak skutecznie i wielopłaszczyznowo budować konkurencyjność sektora.
Wystartowała rekrutacja do Ogólnopolskiego Programu Edukacji Ekologicznej #rePETujemy skierowanego do świetlic szkolnych i uczęszczających do nich uczniów klas I-III szkół podstawowych.
W dniach 2-3 grudnia odbędzie się zupełnie nowa inicjatywa Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC) – TECHCO Forum. Wydarzenie łączy w sobie aż trzy dobrze znane projekty PIPC. W trakcie nowego forum zaprezentowane zostaną najważniejsze, aktualne tematy, które są istotne nie tylko dla sektora chemicznego.
Po raz pierwszy w Expo Silesia przygotowano projekt dedykowany stricte branży szeroko pojętej gumy i firmom okołogumowym.
Zapowiedziane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w dniu 2 czerwca 2022 r. włączenie aluminiowych puszek po napojach o pojemności do 1 lita do systemu kaucyjnego oznacza, że pominięte zostały alternatywne, a co ważne tańsze i bardziej efektywne scenariusze wzrostu poziomu recyklingu opakowań aluminiowych w Polsce. Przypomnijmy - poziom recyklingu puszek po napojach od lat przekracza 80%, a wszystkich opakowań aluminiowych wynosi ok. 60-65% wobec wymaganych przepisami unijnymi 50%.
11. Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®. 117 wystawców, 16 warsztatów eksperckich, 20 wystąpień światowej sławy specjalistów podczas konferencji Accelerate the Process: Hydrogen – Composites – Future – miniona edycja nie tylko pokazała, że targi powróciły w doskonałej formie, ale również, że są najważniejszym miejscem spotkań biznesu i nauki w tej części Europy.
Już za tydzień, 9 czerwca Targi Packaging Innovations wraz ze Spółką Aniflex poprowadzą kolejną edycję konferencji „Packaging [R]evolution”, tym razem w wydaniu on-line. Prelegenci-praktycy rynku opakowaniowego w krótkich, dynamicznych prezentacjach opowiedzą o nowych, ciekawych a czasem zaskakujących rozwiązaniach związanych z drukiem etykiet i opakowań, uszlachetnianiem i zdobieniem oraz szeroko rozumianym designem.
W środę, 23 marca 2022 r. na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej odbyła się obrona pracy doktorskiej w ramach pierwszej edycji programu ministerialnego „Doktorat wdrożeniowy”.
Polski rynek gospodarowania odpadami opakowaniowymi może już niedługo przejść prawdziwą rewolucję. Szanse na nią dają rozpoczęte właśnie prace nad zmianą Ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. W jakim kierunku powinny iść? – Doświadczenia innych krajów pokazują, że najlepsze efekty w gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi daje mocne ich oparcie o koncepcję Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, połączone ze skutecznym systemem kaucyjnym – podkreśla Anna Larsson, Dyrektor ds. ekonomii cyrkularnej Reloop Platform.
Wirusy takie jak SARS-CoV-2 mogą przetrwać przez długi czas na tworzywach sztucznych, które są szczególnie szeroko stosowane w samolotach.
Dla oceny poziomu i skuteczności dialogu w branzy chemicznej w Polsce jest obecnie realizowany projekt pod nazwą "Centrum Dialogu Społecznego Przemysłu Chemicznego”.
Kalki kopiujące umożliwiają szybkie tworzenie duplikatów dokumentów papierowych. Przez wiele lat uległy znacznej ewolucji, czego wynikiem jest powstanie bloczków samokopiujących. W dobie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań elektronicznych mogą wydawać się przestarzałe, jednak wciąż są niezastąpione w wielu zadaniach. Zobacz, co warto wiedzieć o kalkach kopiujących!
Polska Chemia jest innowacyjna i stawia na nowe technologie.
Grupa Azoty S.A. parafowała ze Skarbem Państwa projekt umowy sprzedaży 85 proc. akcji spółki Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. z siedzibą w Grzybowie.
1 i 2 czerwca br., w niezwykłych, industrialnych przestrzeniach Cukrowni Żnin odbył się organizowany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego IX Kongres Polska Chemia. Energia i klimat, przemysł 4.0, zrównoważona chemia i środowisko – to te obszary zdominowały dwudniowe, pełne inspirujących, ciekawych dyskusji, największe i najważniejsze, wydarzenie branży chemicznej w Polsce.