Święta to wyjątkowy czas, przepełniony rodzinną atmosferą. Ze zniecierpliwieniem oczekujemy pierwszej gwiazdki, aby wspólnie zacząć świętowanie przy wigilijnym stole, ale również, aby otworzyć długo wyczekiwane prezenty!
Badania pokazują, że w większości przypadków produkcja, używanie i ponowne przetwarzanie tworzyw sztucznych przy uwzględnieniu całego cyklu ich życia, generuje znacznie mniejsze emisje CO2 i pozostałych gazów cieplarnianych niż jakikolwiek inny materiał alternatywny. Odpowiednie, odpowiedzialne użytkowanie i przetwarzanie tworzyw sztucznych jest kluczowym elementem budowania neutralności klimatycznej.
Współczesna przemysłowa rewolucja przyniosła ze sobą nie tylko rozwój technologiczny, ale także znaczące zmiany w sposobie, w jaki tworzymy i przetwarzamy materiały. Tworzywa sztuczne, dzięki swojej wszechstronności, stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Metody obróbki tych materiałów są równie zróżnicowane co same tworzywa, a ich zrozumienie otwiera drzwi do innowacji w projektowaniu, produkcji i recyklingu.
Firmy odpowiedzialne za swój wpływ na środowisko powinny opracować politykę cyrkularności
Recykling i zarządzanie odpadami to tematy, które często traktujemy jako kwestie techniczne, odległe od codziennego życia. W rzeczywistości jednak wpływają one bezpośrednio na środowisko, gospodarkę i jakość naszego życia. Poniżej przedstawiamy 5 faktów, które przybliżają realia i wyzwania związane ze wspomnianymi zagadnieniami. Swoim komentarzem odnośnie wybranych aspektów odzyskiwania i przetwarzania plastiku podzielił się Maciej Słojewski – Group Communications Manager w firmie Cedo.
Są takie wydarzenia, na które warto czekać cały rok. Możliwość spotkania z ludźmi z branży, wymiana doświadczeń, wiedza merytoryczna, nowe kontakty biznesowe to główna wartość, jaką prezentuje coroczne święto łączące tylko z pozoru odległe światy- branżę kosmetyczną z farmaceutyczną.
Tetra Pak – producent opakowań kartonowych – poparł strategię Komisji Europejskiej dla Tworzyw Sztucznych. Dlaczego i jakie działania z tym związane firma podejmie w nadchodzącym czasie?
Pojemniki z tworzyw sztucznych wygrywają ze swymi drewnianymi i metalowymi odpowiednikami na wielu polach. Mają znacznie mniejszą masę oraz większą odporność mechaniczną i chemiczną, są estetyczne i łatwe w czyszczeniu, świetnie znoszą nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. W dodatku – co dzisiaj szczególnie istotne – są ekologiczne; wykonywane z wysokiej jakości tworzyw (najczęściej z polietylenu wysokiej gęstości, z polipropylenu lub kopolimeru polietylenowo-polipropylenowego), takie pojemniki są w stanie wytrzymać nawet kilkuletnie intensywne użytkowanie, a po zakończeniu cyklu życia i przetworzeniu w granulat trafić ponownie do obiegu jako składnik nowego produktu.
O mikroplastiku mówi się obecnie bardzo wiele – jak pokazały badania opinii publicznej zrealizowane przez Instytut IQS na potrzeby kampanii edukacyjnej #rePETujemy, 65% Polaków uważa, że jego głównym źródłem są opakowania z tworzyw sztucznych.
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO 2022 zgromadziły w Poznaniu 149 firm z dziewięciu krajów, a także 4490 profesjonalnych zwiedzających. Wystawcy zaprezentowali szeroką gamę produktów, usług i technologicznych nowości, a to wszystko w towarzystwie licznych konferencji, odpowiadających na najbardziej aktualne wyzwania związane z ochroną środowiska, polityką klimatyczną i zrównoważonym rozwojem.
Usługi, rozwiązania i technologie, które przez najbliższy czas będą wyznaczały trendy w branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej zaprezentowali wystawcy podczas POLECO. Przez trzy dni targów ponad 5000 uczestników miało doskonałą okazję do nawiązania kontaktów oraz relacji biznesowych, a także do udziału w merytorycznych konferencjach i debatach.
ALPLA wystartowała z ogólnopolską kampanią edukacyjną #rePETujemy, której głównym celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa odnośnie tworzyw sztucznych, związanego z nimi wpływu na środowisko oraz odpowiedniego ich wykorzystywania i recyklingu.
Ogólny postęp rzeczowy prac realizowanych w ramach flagowej inwestycji Grupy Azoty w Policach na koniec stycznia przekroczył 99,01% i jest już w ostatniej fazie realizacji.
Poziom recyklingu odpadów w Polsce nadal jest na niewystarczającym poziomie.
Grupa MOL i APK AG podpisały wczoraj umowę o strategicznej współpracy, w ramach której MOL wesprze ukończenie zakładu APK w Merseburgu. Będzie to pierwszy zakład, w którym stosowany będzie innowacyjny proces Newcycling®, wykorzystujący rozpuszczalniki do odzysku wysokiej jakości surowców z wielowarstwowych opakowań z tworzyw sztucznych.