Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Wszystko o cięciu plastiku

Tworzywa sztuczne zdecydowanie nie należą do tego rodzaju materiałów, które można łatwo zniszczyć.

Tworzywa sztuczne zdecydowanie nie należą do tego rodzaju materiałów, które można łatwo zniszczyć. Aby odpowiednio je przyciąć potrzebna jest wyjątkowa precyzja, wyobraźnia oraz dobrze dobrany sprzęt. Istotna jest również wiedza z fizyki, która pomoże nam określić jak ciąć, aby niczego nie zepsuć.

Wszystko o cięciu plastiku

Poziom trudności podcinania zależy w głównej mierze od materiału. Istnieje wiele rodzajów tworzyw sztucznych i do poszczególnych powinniśmy używać przeznaczonych dla nich sprzętów. Głównymi grupami są tworzywa bio-pochodne oraz biodegradowalne.

Cechy tworzyw sztucznych

Niemal każdy rodzaj plastiku w jakimś stopniu jest elastyczny. W zupełności powód ten wystarcza, aby utrudnić pracę osobom go przycinającym. Co prawda wpływ na jego elastyczność ma również grubość, gdyż im materiał jest grubszy, tym następuje mniejsze ryzyko pęknięcia. Oznacza to jednak też konieczność dobrania większego urządzenia tnącego. Z pozostałych cech plastiku, które mogą wpływać na jego cięcie oraz te, które niekoniecznie są między innymi:

  • stosunkowo niska gęstość
  • mała przewodność cieplna
  • izolacyjność elektryczna
  • odporność na wodę oraz różne substancje chemiczne
  • łatwa możliwość przetwarzania

Wszystko o cięciu plastiku

Odpowiednie narzędzia do cięcia

W zależności od rodzaju materiału tnącego, powinniśmy dobrać urządzenie posiadające dopasowane prędkość obrotowe, a także jak najmniejszą temperaturę nagrzewania, ponieważ plastik może się stopić.

Do mniejszych powierzchni tworzywa sztucznego możemy zastosować chociażby szlifierkę kątową. Można nią ciąć przykładowo rynny lub panele, jednak należy pamiętać, że nie jest to urządzenie przeznaczone konkretnie do plastiku i przy cięższych rodzajach tworzyw, sprzęt ten może sobie po prostu nie poradzić.

Ciekawą propozycją jest również wyrzynarka. Nadaje się ona do podcinania plastiku ze względu na łatwość wyrobienia linii cięcia. Jest to jednak urządzenie, które do "miękkich" tworzyw nie będzie odpowiednie z tego względu, że może je po prostu złamać. Idealne jest natomiast dla twardego plastiku, który nie jest narażony na łatwe pęknięcie.

Przycinanie tworzyw o dużych powierzchniach

W przypadkach chociażby budowy rurociągów, cięcie plastiku nie odbywa się za pomocą szlifierki kątowej czy wyrzynarki. Gdy mamy do czynienia z ciężkimi i ogromnymi powierzchniami tworzyw sztucznych, potrzebujemy skorzystać z pomocy firm zajmujących się serwisowaniem oraz sprzedażą odpowiednich pił.

Niektóre maszyny umożliwiają cięcie tworzyw sztucznych o średnicy do 2,5 metra. Co więcej, robią to z ogromną precyzją i wedle indywidualnych oczekiwań. Dla największych rozmiarów montowane są urządzenia stałe, natomiast kiedy wymagane jest podcinanie w terenie, istnieją również mobilne wersje pił.

Laserowe cięcie plastiku

W niektórych przypadkach podcinanie tworzyw sztucznych odbywa się za pomocą lasera. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie sprawdzi się to we wszystkich typach plastiku, ze względu na jego topliwość.

Metoda lasera jest używana w głównej mierze do cięcia małych elementów, w których najważniejsza jest odpowiednia precyzja i dokładność. Istnieją dwa typy cięcia laserowego, metoda CO2 oraz Fiber Laser. Ta pierwsza polega na cięciu plastiku laserem gazowym, a druga światłowodowym.

Podobne artykuły