Staubli-Łódź Sp. z o.o.	P.P.H.U. TRANS-WESTGmbH Sp. z o. o.

Artykuł Dodaj artykuł

Bezpiecznie prowadzone w dowolnym kierunku: nowa koncepcja e-prowadnika igus z trzpieniami wysuwnymi

31-08-2018, 02:00

igus logo

Firma igus opracowała e-prowadnik lockchain z wsuwanymi trzpieniami do nowych koncepcji maszyn konstrukcyjnych

Zasada lockchain: automatyczne wysuwanie trzpieni (niebieskie) mocno przytrzymuje lockchain w rynnie prowadzącej. Kiedy ogniwo łańcucha ugina się w promieniu, trzpień wraca automatycznie (zielony) i zwalnia łańcuch. Ze względu na swoją elastyczność, e-prowadnik może być stosowany na przykład w obrotowym urządzeniu rentgenowskim z ramieniem C. (Źródło: igus Sp z o.o.)
Zasada lockchain: automatyczne wysuwanie trzpieni (niebieskie) mocno przytrzymuje lockchain w rynnie prowadzącej. Kiedy ogniwo łańcucha ugina się w promieniu, trzpień wraca automatycznie (zielony) i zwalnia łańcuch. Ze względu na swoją elastyczność, e-prowadnik może być stosowany na przykład w obrotowym urządzeniu rentgenowskim z ramieniem C. (Źródło: igus Sp z o.o.)

Celem nowego systemu zasilania lockchain firmy igus jest automatyczne zwiększenie niezawodności operacyjnej. Może to zmienić sposób zaopatrzenia w moc, dane i media w wielu dynamicznych aplikacjach. Automatycznie wysuwane trzpienie bezpiecznie utrzymują e-prowadnik „w rynnie prowadzącej, umożliwiając całkowicie nowe rozwiązania w zastosowaniach pionowych, wiszących lub ruchu obrotowego.

Niezależnie od tego, czy chodzi o aplikacje high-tech, czy low-tech, igus nieustannie bada nowe rozwiązania w zakresie e-prowadników, aby spełnić specjalne wymagania aplikacji przemysłowych pod względem elastyczności, niezawodności oraz niskich kosztów. Z tego powodu specjalista motion plastics opracował lockchain, nową koncepcję składającą się z e-prowadnika z automatycznie wysuwanymi trzpieniami i kompaktową rynną prowadzącą do dynamicznego prowadzenia e-prowadników.

Umożliwia to prowadzenie aplikacji wiszących, stojących oraz na boku bez bocznego przyspieszenia. Nawet długie przesuwy z ruchomym biegiem dolnym są możliwe dzięki zamocowaniu lockchain w rynnie biegu górnego. System może być również stosowany w pionowych, okrężnych aplikacjach.

Na przykład lockchain jest oczywistym wyborem do zastosowania w kompaktowej przestrzeni obrotowych skanerów rentgenowskich z ramieniem C. Elastyczność tego e-prowadnika daje użytkownikowi możliwość opracowania zupełnie nowych koncepcji projektowania maszyn.

Zasada lockchain: automatyczny system trzepieni blokujących

Podstawowa zasada lockchain jest prosta: trzpienie zintegrowane w ogniwach bocznych mocno trzymają e-prowadnik w rynnie prowadzącej. Gdy ogniwo łańcucha jest wygięte w promień, trzpień składa się automatycznie i zwalnia e-prowadnik z prowadnicy. Kiedy ogniwo e-prowadnika wychodzi z promienia i łączy się z rynną, trzpień wysuwa się i automatycznie zabezpiecza z powrotem w rynnie. Eliminuje to potrzebę stosowania bardziej kosztownych systemów rynny prowadzącej. W ten sposób zmniejszone są koszty produkcji.

Cicha praca i długa żywotność, nawet przy małych promieniach gięcia

Ze względu na specjalną konstrukcję lockchain nie ma prawie żadnego ścierania i zużycia, więc zwiększa się żywotność e-prowadnika. Prototyp udowodnił swoją wytrzymałość z powodzeniem w teście wytrzymałościowym przeprowadzonym w laboratorium firmy igus. Kolejną zaletą nowego systemu e-prowadnika jest mobilność jego ogniw. Gwarantują one, że e-prowadnik działa bezpiecznie i cicho, nawet przy małych promieniach gięcia i długich przesuwach. Nowy e-prowadnik znajduje się obecnie w fazie prototypu, co daje klientom możliwość kształtowania wymaganej wielkości oraz konstrukcji. Indywidualne prośby są zawsze mile widziane i będą realizowane szybko - od prototypów i małych rozmiarów partii do produkcji seryjnej.

Źródło: igus Sp. z o.o.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły