Od 8 do 10 kwietnia 2026 roku Targi Kielce znów staną się miejscem, gdzie branża gospodarki odpadami spotyka się, testuje i wybiera technologie jutra.
Rozpoczęła się kolejna już edycja Targów Ekotech, poświęconych innowacjom i rozwiązaniom w zakresie gospodarowania odpadami oraz recyklingu. Wystawa zgromadziła przedstawicieli branży komunalnej, ekspertów i zainteresowanych od środy, 10 kwietnia do czwartku, 11 kwietnia w Targach Kielce. Swoją ofertę prezentuje niemal 80 Wystawców z różnych krajów.
Racjonalna i nastawiona na odzysk gospodarka odpadami to jeden z dominujących tematów w debacie społecznej. Postępująca degradacja środowiska, zmiany klimatyczne przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na różne surowce i stałej chęci rozwoju wymagają od nas nowego sposobu myślenia o odpadach. W jaki sposób gospodarowanie odpadami może pomóc nam rozwiązać najpilniejsze problemy związane z ochroną środowiska i rozwojem gospodarczym?
Gospodarowanie odpadami to jedna z kluczowych odpowiedzialności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Muszą one spełniać pewne określone standardy, działając wedle wytycznych dotyczących konkretnych frakcji odpadów. Szczególnej uwagi wymagają zwłaszcza przepracowane oleje oraz zużyte opony, których niewłaściwe składowanie może prowadzić do dużych szkód dla środowiska. Z tego względu odzysk i przetwarzanie tego rodzaju opadów podlega ścisłym regulacjom i procedurom, a zarazem bywa poddawany wnikliwej weryfikacji.
Transformacja w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego oraz wzrost wymagań środowiskowych stawia przed Polską i Europą wyzwania związane z efektywnym zarządzaniem odpadami opakowaniowymi oraz poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii.
Targi Ekotech, to wydarzenie dedykowane branży komunalnej, które już od ćwierć wieku odgrywa kluczową rolę w rozwoju całego sektora, a także polskich miast i samorządów. Swoje najnowsze rozwiązania i maszyny prezentują dziesiątki czołowych firm, oferując innowacyjne systemy zarządzania odpadami, które znacząco poprawiają efektywność gospodarowania zasobami. Dopełnieniem są liczne fora, konferencje i spotkania, stanowiące doskonałą okazję do inspiracji.
Według szacunków, między 2025 a 2030 rokiem sektor budowlany może globalnie wygenerować około 570 milionów ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych (Construction and Demolition Waste, C&DW). Obecnie jedynie około 40% tych odpadów jest ponownie wykorzystywanych lub poddawanych recyklingowi . W Polsce sektor budowlany zużywa rocznie aż 228,6 mln ton materiałów, co stanowi 37% całkowitego śladu materiałowego kraju . Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia, szczególnie w kontekście globalnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Recykling i zarządzanie odpadami to tematy, które często traktujemy jako kwestie techniczne, odległe od codziennego życia. W rzeczywistości jednak wpływają one bezpośrednio na środowisko, gospodarkę i jakość naszego życia. Poniżej przedstawiamy 5 faktów, które przybliżają realia i wyzwania związane ze wspomnianymi zagadnieniami. Swoim komentarzem odnośnie wybranych aspektów odzyskiwania i przetwarzania plastiku podzielił się Maciej Słojewski – Group Communications Manager w firmie Cedo.
Istotnym elementem postępowania z odpadami jest ich przetwarzanie. Procesy przetwarzania powinny odbywać się w miejscu powstania odpadów. Jeśli to niemożliwe, to należy je przekazywać do najbliższych miejsc przetwarzania.
Nie sposób wymienić wszystkich zalet materiałów kompozytowych. Są wytrzymałe, lekkie oraz łatwe w użytkowaniu i konserwacji, Jednak ze względu na skomplikowaną strukturę, ich powrót do obiegu nie został jeszcze wystarczająco dopracowany. Zasady racjonalnego gospodarowania odpadami są proste - projektowanie i wytwarzanie materiałów powinno umożliwiać ich dalszy recykling. Choć w Polsce procesy odzyskiwania materiałów kompozytowych są nadal bardziej kosztowne w porównaniu do ich składowania, w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się bardziej restrykcyjnych przepisów w tym zakresie. A jak wygląda to obecnie?
Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech zorganizowane w 2023 roku przyciągnęły do Targów Kielce jeszcze więcej Wystawców z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie gospodarowania odpadami i prawie trzykrotnie więcej Zwiedzających niż podczas poprzedniej edycji. W tym samym czasie odbyły się jubileuszowe Targi Enex – największe targi odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Program Konferencji Polskiej Izby Ekologii*pn. Gospodarka odpadami w wymiarze termicznego przekształcania i wyzwań w obszarze odpadów opakowaniowych
To niepowtarzalna szansa, by z pierwszej ręki usłyszeć o planowanych zmianach, trendach i wyzwaniach stojących przed branżą odpadową i samorządami.
Targi Ekotech to jedno z najważniejszych wydarzeń dla sektora komunalnego w Polsce, skupiające producentów nowoczesnych maszyn, technologii oraz usług związanych z gospodarowaniem odpadami. Od 8 do 10 kwietnia w Targach Kielce prezentowane będą najnowsze rozwiązania w zakresie segregacji, recyklingu oraz transportu odpadów, które odpowiadają na współczesne wyzwania środowiskowe i legislacyjne. Wydarzenie jest skierowane do samorządów, przedsiębiorców oraz specjalistów z branży, którzy poszukują efektywnych i zrównoważonych metod zarządzania odpadami.
Targi Kielce stały się centrum ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań dla samorządów oraz firm z branży komunalnej za sprawą 25. jubileuszowych targów Ekotech. Wydarzenie przyciągnęło do kieleckiego ośrodka ponad 2 tys. zwiedzających i ponad 60 wiodących firmy z sektora gospodarki odpadami oraz ochrony środowiska.