Staubli-Łódź Sp. z o.o.	Gryfilen - Grupa Azoty

Artykuł Dodaj artykuł

CNC w praktyce, czyli jak wygląda proces toczenia CNC. Krok po kroku

Toczenie CNC jest to coraz popularniejsza na świecie metoda obróbki metali. Jest to oczywiście zasługa rozwijającej się technologii.

Toczenie CNC jest to coraz popularniejsza na świecie metoda obróbki metali. Jest to oczywiście zasługa rozwijającej się technologii. Kiedyś musieliśmy wykonywać wszystko manualnie i za pomocą prymitywnych urządzeń. Dzisiaj się to zmieniło i możemy korzystać z programów komputerowych i maszyn. Dzięki temu produkowane przez nas elementy stały się dużo bardziej precyzyjne, a ludzie nie muszą tak mocno wytężać swojej siły. Toczenie CNC jest obecne głównie w zakładach, gdzie mamy do czynienia z konstrukcjami metalowymi.

CNC w praktyce, czyli jak wygląda proces toczenia CNC. Krok po kroku

Toczenie CNC – co to jest?

Toczenie jest skrawaniem jakiegoś materiału (głównie są to elementy metalowe). Dzięki temu nadajemy im określony kształt, budowę i jakość. Jeśli chcemy uzyskać produkty, które będą zgodne wymiarowo co do milimetra, to musimy skorzystać z urządzeń CNC. Są to komputerowe maszyny odpowiednio zaprogramowane na daną czynność. Możemy spotkać się z frezowaniem, toczeniem oraz szlifowaniem. 

Specjalista w tej dziedzinie projektuje należycie określoną czynność, naciska kilka przycisków na panelu sterującym i zaczyna się cały proces toczenia. Jest to duże ułatwienie dla pracowników wielkich korporacji, a ich wydajność znacznie wzrasta. Kiedyś odbywało się to wyłącznie metodą manualną.

Toczenie CNC – krok po kroku!

 Przebieg procesu obróbki skrawaniem jest bardzo zróżnicowany i zależny od wielu czynników. Można wyróżnić takie aspekty jak: 

  • typ materiału jaki jest poddany obróbce, gdyż jak wiadomo każdy element posiada inne właściwości chemiczne i fizyczne, 
  • wielkość określonych elementów (łatwiej obrabia się większe konstrukcję, a gorzej mniejsze, gdzie mamy wiele zagłębień). 

Na początku ustala się wszystkie szczegóły z klientem. Kiedy znamy już wszystkie szczegóły, technicy zabierają się za wykonanie określonego projektu, który zostanie wykorzystany w maszynie CNC. 

Cały proces obróbki przebiega w zautomatyzowany sposób, ale jest cały czas nadzorowany przez fachowców. Wszystkie elementy muszą być najwyższej jakości tak, aby zadowolić każdego klienta. Nawet tego najbardziej wymagającego. 

Jeśli chcesz otrzymać produkty najlepiej wykonane, to musisz szukać zakładów, które posiadają toczenie CNC. Dzięki temu będziesz miał pewność, że jesteś w dobrych rękach, a Twoje zalecenia zostaną wykonane tak, jak sobie tego życzysz. 

Toczenie CNC – wielki krok do przodu!

Mimo, że technologia poszła znacząco do przodu, to możemy jeszcze dostrzec w niektórych zakładach tokarki manualne. W takim przypadku w proces technologiczny ingeruje w dużej mierzę specjalistą, który zarządza obróbką. Musi być cały czas czujny i nie może popełnić żadnego błędu. Wykonywane pomiary za pomocą suwmiarki są na porządku dziennym. Jeśli chcemy wykonać kilka takich samych elementów, to będziemy musieli poczekać na każdy z osobna. Jest to rzemieślnicza praca. Zupełnie inaczej jak przy toczeniu CNC.

Toczenie CNC to ogromny krok do przodu i przyszłość firm zajmujących się obróbką metali. Firmą specjalizującą się w toczeniu CNC jest firma SABNER majaca siedzibę w Bielsku-Białej. Więcej informacji na temat ich możliwości znajdują się pod adresem https://sabner.com/pl/.

Coraz częściej słyszymy też o wykorzystaniu tej technologii na placach budowy. Kompetentne i solidne przedsiębiorstwa budowlane korzystają z usług takich urządzeń w wielu przypadkach. Jak wiadomo, zdarzają się różne sytuację i trzeba być gotowym na każdą ewentualność. Przetoczenie jakiegoś metalowego materiału (nie tylko) na określony wymiar, bądź zabiegi korekcyjne dotyczące jakichś konstrukcji są na porządku dziennym w wielu branżach. 

Artykuł został dodany przez firmę