Staubli-Łódź Sp. z o.o.	Gryfilen - Grupa Azoty

Artykuł Dodaj artykuł

Na czym polega technologia toczenia CNC?

Toczenie CNC z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. I nic dziwnego, jest to jedna z głównych metod obróbki skrawaniem, a jednocześnie – najszybsza i najefektywniejsza - SABNER

Toczenie CNC z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. I nic dziwnego, jest to jedna z głównych metod obróbki skrawaniem, a jednocześnie – najszybsza i najefektywniejsza. Najczęściej stosuje się ją w celu obróbki powierzchni o kształcie brył obrotowych, a więc kul, walców czy też stożków, jak również nieco bardziej złożonych kształtów. 

Na czym polega technologia toczenia CNC? - SABNER

Toczenie CNC – czym się różni od innych metod?

Konwencjonalny proces toczenia polega na pozbywaniu się zbędnych warstw półfabrykatu przy pomocy noża tokarskiego. Pozwala to osiągnąć pożądany kształt. Wykorzystując tę technologię w warstwie zewnętrznej przedmiotu, można mówić o toczeniu, zaś w wewnętrznej - o wytaczaniu. Toczenie CNC umożliwia obróbkę niemal każdego rodzaju tworzywa, w tym stali węglowej i narzędziowej, aluminium, miedzi, mosiądzu czy też tytanu. 

Obróbka CNC oznacza natomiast toczenie na maszynach zintegrowanych z komputerem, a konkretnie - na automatach tokarskich typu swiss type. Dzięki nim całą operację można wykonać szybciej, a wszelkie procesy odbywają się w jednym miejscu. Połączenie maszyny z komputerem sprawia również, że możliwa jest bardziej precyzyjna obróbka detali. Co więcej, toczenie na automatach tokarskich jest wydajniejsze i pozwala na kontrolę położenia poszczególnych elementów. 

Kiedy warto zdecydować się na toczenie CNC?

Końcówki maszyny typu swiss typu poruszają się w aż trzech osiach, co zwiększa dokładność całej operacji, a zarazem wykonywanie skomplikowanych elementów - to z kolei przyspiesza cały proces produkcji. Toczenie CNC wykorzystuje się zazwyczaj w produkcji seryjnej, kiedy konieczne jest wykonanie sporej liczby elementów o identycznym wyglądzie. Często przy pomocy toczenia CNC wytwarzane są podstawowe elementy, a więc: wałki, osie, tuleje, tarcze, pierścienie, kołnierze, cylindry i stożki.

Warto dodać, że automaty tokarskie i pozwalają nie tylko na proste toczenie, ale także wykonywanie nawierceń bocznych oraz frezów. Dzięki temu możliwe jest tworzenie przedmiotów o różnych gabarytach i o bardziej skomplikowanej geometrii, a więc nakrętek, śrub, wałów, kół zębatych oraz łańcuchowych – wykorzystuje się je później w wielu gałęziach przemysłu, konstrukcji maszyn, jak również w medycynie.

Oszczędź czas i pieniądze z maszynami CNC

Maszyny CNC wymagają przygotowania indywidualnego projektu, a następnie – zaprogramowania. Jest to dosyć czasochłonne, jednak ostatecznie rozwiązanie to okazuje się bardzo ekonomiczne –  zarówno jeśli chodzi o czas, jak i pieniądze. Wykonanie jednego elementu na maszynie CNC zajmuje o wiele mniej godzin niż w przypadku konwencjonalnego toczenia. Im większa jest, z kolei,  liczba produkowanych elementów, tym niższa cena jednostkowa, a trzeba przyznać, że – również w porównaniu do innych metod –  jest ona bardzo konkurencyjna. 

Toczenie cnc zapewnia ciągły cykl produkcji z optymalną wydajnością oraz minimalnym marnotrawstwem. To ostatecznie umożliwia poprawę regularności produktywności oraz daje maksymalne zwroty. Więcej na temat toczenia CNC możesz dowiedzieć się na stronie internetowej https://sabner.com/pl  

Artykuł sponsorowany

Artykuł został dodany przez firmę