Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Na czym polega technologia toczenia CNC?

Toczenie CNC z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. I nic dziwnego, jest to jedna z głównych metod obróbki skrawaniem, a jednocześnie – najszybsza i najefektywniejsza - SABNER

Toczenie CNC z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. I nic dziwnego, jest to jedna z głównych metod obróbki skrawaniem, a jednocześnie – najszybsza i najefektywniejsza. Najczęściej stosuje się ją w celu obróbki powierzchni o kształcie brył obrotowych, a więc kul, walców czy też stożków, jak również nieco bardziej złożonych kształtów. 

Na czym polega technologia toczenia CNC? - SABNER

Toczenie CNC – czym się różni od innych metod?

Konwencjonalny proces toczenia polega na pozbywaniu się zbędnych warstw półfabrykatu przy pomocy noża tokarskiego. Pozwala to osiągnąć pożądany kształt. Wykorzystując tę technologię w warstwie zewnętrznej przedmiotu, można mówić o toczeniu, zaś w wewnętrznej - o wytaczaniu. Toczenie CNC umożliwia obróbkę niemal każdego rodzaju tworzywa, w tym stali węglowej i narzędziowej, aluminium, miedzi, mosiądzu czy też tytanu. 

Obróbka CNC oznacza natomiast toczenie na maszynach zintegrowanych z komputerem, a konkretnie - na automatach tokarskich typu swiss type. Dzięki nim całą operację można wykonać szybciej, a wszelkie procesy odbywają się w jednym miejscu. Połączenie maszyny z komputerem sprawia również, że możliwa jest bardziej precyzyjna obróbka detali. Co więcej, toczenie na automatach tokarskich jest wydajniejsze i pozwala na kontrolę położenia poszczególnych elementów. 

Kiedy warto zdecydować się na toczenie CNC?

Końcówki maszyny typu swiss typu poruszają się w aż trzech osiach, co zwiększa dokładność całej operacji, a zarazem wykonywanie skomplikowanych elementów - to z kolei przyspiesza cały proces produkcji. Toczenie CNC wykorzystuje się zazwyczaj w produkcji seryjnej, kiedy konieczne jest wykonanie sporej liczby elementów o identycznym wyglądzie. Często przy pomocy toczenia CNC wytwarzane są podstawowe elementy, a więc: wałki, osie, tuleje, tarcze, pierścienie, kołnierze, cylindry i stożki.

Warto dodać, że automaty tokarskie i pozwalają nie tylko na proste toczenie, ale także wykonywanie nawierceń bocznych oraz frezów. Dzięki temu możliwe jest tworzenie przedmiotów o różnych gabarytach i o bardziej skomplikowanej geometrii, a więc nakrętek, śrub, wałów, kół zębatych oraz łańcuchowych – wykorzystuje się je później w wielu gałęziach przemysłu, konstrukcji maszyn, jak również w medycynie.

Oszczędź czas i pieniądze z maszynami CNC

Maszyny CNC wymagają przygotowania indywidualnego projektu, a następnie – zaprogramowania. Jest to dosyć czasochłonne, jednak ostatecznie rozwiązanie to okazuje się bardzo ekonomiczne –  zarówno jeśli chodzi o czas, jak i pieniądze. Wykonanie jednego elementu na maszynie CNC zajmuje o wiele mniej godzin niż w przypadku konwencjonalnego toczenia. Im większa jest, z kolei,  liczba produkowanych elementów, tym niższa cena jednostkowa, a trzeba przyznać, że – również w porównaniu do innych metod –  jest ona bardzo konkurencyjna. 

Toczenie cnc zapewnia ciągły cykl produkcji z optymalną wydajnością oraz minimalnym marnotrawstwem. To ostatecznie umożliwia poprawę regularności produktywności oraz daje maksymalne zwroty. Więcej na temat toczenia CNC możesz dowiedzieć się na stronie internetowej https://sabner.pl/  

Artykuł sponsorowany

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.