Staubli-Łódź Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Plastyczna obróbka metali - proces obróbki skrawaniem

Proces produkcyjny oparty na obróbce metali jest niezwykle złożony i składa się z kilkunastu etapów. Wyłącznie dobrze zorganizowana linia produkcyjna jest w stanie produkować precyzyjnie, wydajnie oraz efektywnie. Jedną z najczęstszych metod obróbki metali jest tzw. obróbka skrawaniem. Na czym polega owa technika produkcyjna?

Proces produkcyjny oparty na obróbce metali jest niezwykle złożony i składa się z kilkunastu etapów. Wyłącznie dobrze zorganizowana linia produkcyjna jest w stanie produkować precyzyjnie, wydajnie oraz efektywnie. Jedną z najczęstszych metod obróbki metali jest tzw. obróbka skrawaniem. Na czym polega owa technika produkcyjna?

Plastyczna obróbka metali – proces obróbki skrawaniem
Obróbka metali jest procesem, którego celem jest odkształcenie plastyczne danego rodzaju metalu zgodnie z założeniami projektu. W tytułowym procesie następuje nie tylko kształtowanie materiału, ale również jego dzielenie, zmiana właściwości fizyczno-chemicznych oraz zmiana struktury. Ostatni czynnik ma szczególne znaczenie w przypadku warstwy wierzchniej, bowiem wpływa on na chropowatość oraz gładkość powierzchni obrabianego przedmiotu. Tytułowy proces działa na zasadzie nacisku specjalistycznego narzędzia na wspomniany materiał przekraczając tym samym granice jego plastyczności. W konsekwencji zmianie ulega kształt oraz rozmiar danego elementu. Warto podkreślić, iż w zależności od temperatury rekrystalizacji rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje obróbek plastycznych.
 
Jednym z nich jest obróbka plastyczna na zimno stanowiąca odkształcenie plastyczne osiągane w temperaturze niższej niż temperatura rekrystalizacyjna. Drugą kategorię stanowi obróbka plastyczna pół gorąca oraz gorąca stanowiąca analogowo temperaturę wyższą od temperatury rekrystalizacji. Inny podział obróbki plastycznej metali dotyczy kształtowania brył. W tej kwestii wyróżniamy m.in. kucie, walcowanie, wyciskanie, ciągnienie, nitowanie, nagniatanie, tłoczenie, gięcie i kilka innych…
 
Współcześnie tytułowa technologia stosowana jest bardzo często przy użyciu specjalistycznych maszyn, a trend ten nazywamy automatyką przemysłową - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/10-automatyka. Doskonałym przykładem wykorzystania tego rodzaju technologii jest samochód, który we współczesnym świecie składa się z blisko 90% elementów wykonanych przy zastosowaniu obróbki plastycznej metali. Tego rodzaju produkty dziś wytwarzane są na szeroką skalę metodą masową. Najważniejszą zaletą obróbki plastycznej metali jest przede wszystkim wysoka precyzja i powtarzalność. Nie możemy zapominać także o wydajności i efektywności procesu produkcyjnego, który niesie ze sobą sporo oszczędności. Do innych zalet zaliczyć należy również polepszenie własności fizycznych oraz mechanicznych wytworzonych elementów oraz fakt, iż mogą one przybierać bardziej skomplikowane kształty w przeciwieństwie do metod tradycyjnych. Proces obróbki plastycznej z wykorzystaniem innowacyjnych technologii oparty jest o zastosowanie nowoczesnych i niestety – drogich narzędzi takich jak matryce, walce, stemple, rolki, kowadła, czy wyblaki. Typowa linia produkcyjna złożona jest z wielu elementów, których klucz stanowią przede wszystkim maszyny.
 
Do najpopularniejszych zaliczamy następujące:
  • ciągarki
  • giętarki
  • obciąg arki
  • prasy
  • prostownice
  • młoty mechaniczne
  • walcarki
  • zaginarki


Czym jest obróbka skrawaniem?

Na koniec warto zdefiniować sam proces obróbki skrawaniem. Jest to rodzaj obróbki ubytkowej, która polega na ścinaniu małych części obrabianego materiału zwanych wiórami. Kluczowymi narzędziami owego procesu są tzw. narzędzia skrawające - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/735-narzedzia/narzedzia-skrawajace. Ich wspólną cechą jest natomiast klinowy kształt roboczej części zwanej ostrzem skrawającym. Obróbka skrawaniem wykonywana jest na urządzeniach zwanych potocznie obrabiarkami.

Artykuł dostarczył sklep techniczno-narzędziowy Akcesoria.cnc.info.pl oferujący części do maszyn CNC w tym między innymi wysokiej jakości sprzęgła: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/29-mechanika/sprzeglaPlastyczna obróbka metali – proces obróbki skrawaniem

Podobne artykuły