Staubli-Łódź Sp. z o.o.	Gryfilen - Grupa Azoty

Artykuł Dodaj artykuł

DGP: Ambitny plan rozwoju

OBR PR S.A. (Płock) jest wiodącym producentem benzyny lotniczej w Europie środkowo-wschodniej, a swoje paliwa sprzedaje na rynkach całego świata.

OBR PR S.A. (Płock) jest wiodącym producentem benzyny lotniczej w Europie środkowo-wschodniej, a swoje paliwa sprzedaje na rynkach całego świata.

To jedyny taki biznes w Polsce, a na benzynie płockiego ośrodka latają wszystkie samoloty biznesowe z silnikami tłokowymi w Polsce oraz znaczna ilość w Rosji i krajach WNP, na Bałkanach, w Rumuni, na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, a nawet w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Filipinach i Komorach. OBR produkuje ponadto dodatki do paliw. Pakiet dodatku do lekkiego oleju opałowego produkowany przez OBR PR S.A. otrzymał złote godło w Programie Najwyższa Jakość QI 2011.

ROZMOWA z Marcinem J. Moskalewiczem, Prezesem Zarządu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Rafineryjnego S.A., menedżerem kryzysowym, który zrealizował w spółce, na zlecenie Ministra Skarbu Państwa, "test prywatnego inwestora", przeprowadził proces optymalizacji oraz przygotowuje ośrodek do prywatyzacji.

MAGDALENA TUŁECKA: Po co w spółce Skarbu Państwa menedżer kryzysowy? Teoretycznie, rynek produkcji paliw lotniczych i dodatków do paliw jest tak dynamiczny, że nie potrzebuje ręcznego sterowania.

MARCIN J. MOSKALEWICZ: Spółka, pomimo imponującej pozycji na rynku, borykała się z kłopotami i potrzebowała pilnego programu optymalizacji. Przeprowadziliśmy "test prywatnego inwestora", czyli proces, w którym prowadzi się analizę zwrotu zaplanowanych inwestycji. Badaliśmy, czy inwestycje kapitałowe w spółkę skarbu państwa są dokonywane na warunkach, które byłyby akceptowalne również dla inwestora prywatnego, który wziąłby pod uwagę przede wszystkim oczekiwany zwrot z zainwestowanego kapitału oraz poziom ryzyka inwestycji. Podszedłem do spółki jak do własnego biznesu. Wprowadziłem w ośrodku program inwestycyjny i optymalizacyjny. Moim zadaniem jest poprawić rentowność OBR i przestawić zakład na produkcję wysokodochodową, jednocześnie dbając o interes załogi, bo jesteśmy ważnym pracodawcą w Płocku. Chcemy zmniejszyć koszty spółki o 15 proc. i zwiększyć sprzedaż o 16 proc., poszukując nowych nisz, w zakresie zasobów produkcyjnych, które mamy.

Jak chce Pan wykorzystać zasoby spółki i na czym ma zarabiać OBR?

Właśnie zakończyliśmy program inwestycyjny w zakresie produkcji specjalistycznej folii, używanej m.in. do podbudowy autostrad oraz do uszczelniania wałów przeciwpowodziowych. Chcemy wykorzystać koniunkturę i do końca przyszłego objąć 30 proc. rynku produkcji geomembrany (specjalistyczna folia służąca do uszczelniania składowisk odpadów, terenów rekultywowanych, zbiorników i obiektów hydrotechnicznych).

Spółka, oprócz tego, że jest znana na rynku produkcji paliw, jest jednocześnie jednym z największych producentów folii polietylenowych w kraju. Produkowaliśmy folie opakowaniowe, termokurczliwe, worki na śmieci, folie basenowe i rury do budowy konstrukcji tuneli - dziesiątki produktów opartych na polietylenie, ale po analizie opłacalności, zdecydowaliśmy się zrezygnować z produkcji większości z nich.

Koncentrujemy się tylko na produktach, gdzie mamy przewagę konkurencyjną i zdobyliśmy dużą część rynku. Stawiamy na rynek, którego wartość jest liczona w setkach milionów złotych rocznie - drogownictwa, ochrony środowiska i hydrologii. Sam rynek produkcji geomembrany w Polsce jest wart 350 mln zł rocznie, a w Rosji i w krajach nadbałtyckich, gdzie OBR eksportuje, trzy razy więcej.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.